Astronóm zachytil zo Zeme nečakaný úkaz: Do Jupitera narazil obrovský objekt

Amatérsky astronóm Ethan Chappel zaznamenal v stredu na plynovom obrovi jasný, nečakaný záblesk. Astronómovia veria, že to mohol byť dopad veľkého meteoru, ktorý narazil do planéty.

Chappel zostavil fotky do gifu ukazujúceho zjavný okamih nárazu s jasným bleskom v južnom rovníkovom páse. Blesk trvá iba chvíľu, kým vybledne, čo ešte viac podporuje myšlienku možného meteoru.

Podobný náraz sa vyskytol, keď v roku 1994 vrazili do Jupitera fragmenty kométy Shoemaker-Levy 9, čím na ňom zanechali podľa Heidi Hammelovej, vedúcej tímu, ktorý ho skúmal, dramatické jazvy, ktoré boli viditeľné celé mesiace. 

Od roku 2009, 2010, 2012 a 2016 sa zaznamenalo niekoľko ďalších zjavných zrážok. "Amatérski astronómovia dokázali vytvoriť videá Jupitera a potom ich posúdiť z hľadiska kvality, hľadať podobné záblesky," povedala Hammelová pre CBS News.

"Tieto nárazy sú pre nás dôležité, pretože nám pomáhajú porozumieť populácii malých objektov, ktoré stále lietajú okolo našej slnečnej sústavy," uviedla Hammelová. "Samozrejme nás zaujímajú najmä tie, ktoré lietajú okolo Zeme, ale udalosti, ktoré sa dejú na Jupiteri, poskytujú nové údaje pre naše modely objektov slnečnej sústavy."

Stredajšia zrážka - ktorú ešte musia potvrdiť ďalší astronómovia - sa zdá byť menší ako náraz v roku 2012 a podobný nárazu v roku 2010.