Čudný malý svet. Prišlo Pluto o titul planéty právom?

Dvadsiateho augusta uplynulo 110 rokov od prvej fotografie Pluta pred jeho oficiálnym objavením. Pluto objavil až astronóm Clyde Tombaugh v roku 1930. Odvtedy ho viac ako 75 rokov považovali za deviatu planétu slnečnej sústavy. Avšak Pluto bolo vždy vnímané ako „čudák“ pre jeho zvláštnu obežnú dráhu, ktorá nie je ani zďaleka kruhová.

Astronómovia začali postupne objavovať objekty v Kuiperovom páse, čo je oblasť v slnečnej sústave za obežnou dráhou Neptúna. Mnohé boli malé a studené, podobne ako Pluto. Napokon v roku 2005 zazreli Eris, teleso, ktoré bolo ešte väčšie ako Pluto. A z toho sa pochopiteľne vynorili otázky: Je Eris tiež planétou? A je ňou vôbec Pluto?

A tak po roku dohadovania Medzinárodná astronomická únia (IAU) na svojom kongrese v Prahe zaviedla nové podmienky pre planéty. Medzi nimi aj to, že vyčistili okolie svojej obežnej dráhy, čo Pluto nespĺňalo, tak ho IAU 24. augusta reklasifikovala na trpasličiu planétu. Hneď po rozhodnutí sa v Spojených štátoch, kde Pluto objavili, rozhorel boj za „záchranu“ tejto planéty.

Fandí mu aj šéf NASA

Alan Stern, zodpovedný za vedecký program sondy New Horizons, ktorá v júli 2015 preletela okolo Pluta, napríklad navrhol takzvanú geofyzikálnu definíciu planét: sú to okrúhle objekty vo vesmíre, ktoré sú menšie ako hviezdy. Podľa tejto definície by však ich počet v Slnečnej sústave presiahol číslo 110. Pred niekoľkými dňami sa za Pluto postavil aj riaditeľ amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Jim Bridenstine. „Podľa môjho názoru je planétou, tak ma to učili a stojím si za tým,“ vyhlásil pre médiá.

Mike Brown z Caltechu, ktorý objavil niekoľko objektov Kuiperovho pásu, však hovorí: „Pluto stále nie je planétou, v skutočnosti ňou ani nikdy nebolo, len sme to nechápali, teraz vieme viac.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.