Bizarná kométa. Pravdepodobne objavili druhého návštevníka z inej sústavy

Ukrajinský amatérsky astronóm Gennadij Borisov zbadal 30. augusta podivnú kométu zväčšujúcu sa cez našu slnečnú sústavu. Astronómovia teraz predbežne overili, že objekt s názvom C/2019 Q4 (Borisov) sa pohybuje príliš rýchlo na to, aby ho zachytila gravitácia Slnka, čo značí, že ide pravdepodobne o medzihviezdneho votrelca, uvádza National Geographic.

Ak by sa to potvrdilo, C/2019 Q4 by bol po objavení podivného objektu známeho ako 'Oumuamua v roku 2017 zatiaľ len druhým návštevníkom z inej hviezdnej sústavy. Zatiaľ čo jeho pôvod nie je úplne istý, C/2019 Q4 je potvrdená kométa. Astronómovia už zistili, že objekt, ktorý má pravdepodobne niekoľko kilometrov, má chvost, nejasný plášť prachu a plynu, ktorý sa vytvára, keď slnečné svetlo zahreje ľadový povrch kométy.

To znamená, že vedci budú môcť zhromaždiť oveľa viac údajov o jej zložení, ako by mohli získať pri objekte 'Oumuamua.

​V prvom rade je C/2019 Q4 väčšia a jasnejšia, čo ponúka viac príležitostí na štúdium jej ľahkých chemických náznakov. Astronómovia navyše objavili 'Oumuamua až na ceste zo slnečnej sústavy - ale C/2019 Q4 ešte stále len prichádza. Najbližší prístup k Slnku sa uskutoční 7. decembra a najbližšie k Zemi sa do 290 miliónov kilometrov dostane 29. decembra.

"Toto je prvý vysoko aktívny objekt, ktorý sme videli prichádzať z niečoho, čo sa vytvorilo okolo inej hviezdy," hovorí Michele Bannisterová, astronómka z Queen's University Belfast. Bannisterová dodáva, že pozorovania kométy C/2019 Q4 sa nemôžu zachytávať seriózne až do polovice októbra kvôli jej polohe vzhľadom na Slnko. Ale potom v nasledujúcich mesiacoch astronómovia obrátia svoj pohľad k oblohe, aby získali čo možno najlepší pohľad na medzihviezdneho návštevníka.