Je veľmi hladná a žiari. Čierna diera v našej galaxii sa mení

V centre Mliečnej cesty sa nachádza supermasívna čierna diera, ktorú volajú Sagittarius A*, alebo aj Sgr A*. Normálne je neškodná, ale teraz „hoduje“ na všetkom, čo sa ocitne v jej blízkosti. Ide o jav, ktorý vedci u nej za 24 rokov pozorovaní ešte nespozorovali.

Podľa nedávnej štúdie uverejnenej v Astrophysical Journal Letters je Sgr A* hladnejšia ako kedykoľvek predtým a spotrebúva nezvyčajne veľké množstvo prachu a plynu. Vedci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) sa stále snažia zistiť prečo.

„Zvyčajne je to celkom pokojná čierna diera na diéte. Nevieme, čo ju vedie k tejto veľkej hostine. Za 24 rokov, čo skúmame supermasívnu čiernu dieru, sme nikdy nič také nevideli,“ uviedla Andrea Ghezová, spoluautorka štúdie.

75-krát jasnejšia

Jednou z nebývalých zmien bolo aj to, že čierna diera tri dni počas apríla a mája tohto roka žiarila 75-krát jasnejšie ako obvykle.

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.