Musk predstavil novú kozmickú loď, schopnú kolmého pristátia

Riaditeľ spoločnosti SpaceX Elon Musk v sobotu predstavil novú kozmickú loď, skonštruovanú tak aby bola schopná dopraviť posádku a náklad na Mesiac, Mars či akékoľvek miesto v slnečnej sústave a následne uskutočniť kolmé pristátie späť na Zemi.

Uviedla to agentúra AP. Vo svojom prejave, streamovanom cez internet naživo, Musk informoval, že loď Starship vyštartuje na svoj prvý skúšobný let približne do dvoch mesiacov.

Počas neho má vzlietnúť do 20-kilometrovej výšky nad morom a vzápätí pristáť, čo by umožnilo kozmickú loď opakovane použiť. Musk považuje za dôležité rozšíriť vedomosti o svete mimo našu planétu, a ak má človek môcť cestovať vesmírom, je podľa neho kľúčové, aby sa vesmírnej lodi dali použiť opakovane.

Zdroj: Reuters

​Pripomenul tiež, že je to 11 rokov, čo jeho spoločnosť dopravila raketu na obežnú dráhu. Muskovo vystúpenie bolo možné sledovať na videu vysielanom spoločnosťou.

Musk stál pred početnými divákmi na základni svojej spoločnosti v Texase pred veľkou raketou pokrytou lesklým kovovým obalom. SpaceX tvrdí, že Starship bude schopná vziať na palubu až 100 ľudí a vracať sa späť na Zem. Podľa Muska je terajší projekt "najinšpiratívnejšia vec, na ktorej sa kedy podieľal".

V minulosti uviedol, že chce na Mars "doviezť" milión ľudí. Podľa jeho plánov z roku 2016 by sa mali prví ľudia vydať k červenej planéte v roku 2025. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) počíta s rokmi s prvými ľuďmi k Marsu až po roku 2030.