Záhadná deviata planéta našej sústavy môže byť čierna diera z čias Veľkého tresku

Na okraji našej slnečnej sústavy sú tisíce malých ľadových telies, ktoré tvoria oblasť nazývanú Kuiperov pás. Zdá sa, že šesť z týchto objektov má bizarné obežné dráhy, ktoré naznačujú, že na nich vplýva neznámy zdroj gravitácie. V roku 2016 počítačové simulácie a matematické modely odhalili, že vinníkom by mohla byť tajomná vzdialená planéta, ktorú sme nikdy nevideli: Deviata planéta.

Konstantin Batygin a Michael Brown vypočítali, že jej gravitačný ťah znamená, že môže mať až 10-násobok hmotnosti Zeme. Tajomné teleso v priemere obieha okolo Slnka vo vzdialenosti 20-krát ďalej ako Neptún - asi 18,6 miliárd kilometrov. Dokončenie jednej cesty okolo Slnka jej môže trvať 10-tisíc až 20-tisíc rokov. 

Batygin a Brown predpokladali, že Deviata planéta sa vytvorila rovnakým spôsobom ako plynní obri, ktorých dobre poznáme. Jupiter, Saturn, Urán a Neptún vznikali ako ľadové jadrá a potom zachytili všetok plyn okolo nich.

Keďže záhadný svet uplatňuje takú silnú gravitačnú silu na veľkú oblasť slnečnej sústavy, Brown ho najväčšou planétou planét v celej slnečnej sústave. Ale nemusí to tak byť. Taký gravitačný ťah by mohol pochádzať z prvotnej čiernej diery, typu malej čiernej diery, ktorá podľa vedeckej teórie vznikla počas Veľkého tresku. Nová štúdia naznačuje, že Deviata planéta by mohla byť jednou z týchto prvotných čiernych dier veľkosti bowlingovej gule s hmotnosťou 10 Zemí.  

Hoci existencia prvotných čiernych dier zatiaľ nebola potvrdená, niektorí vedci si myslia, že vesmír sa nimi hemží. Ak existujú, mohli by tvoriť 80 percent vesmíru, ktorý vedci nevidia. Vedia, že táto „temná hmota“ existuje, pretože jej gravitácia tiahne objekty po celom vesmíre. Vedci navrhli nové spôsoby, ako uloviť tento záhadný chýbajúci kúsok.

„Akonáhle začnete premýšľať o exotickejších objektoch, ako sú prvotné čierne diery, premýšľate rôznymi spôsobmi,“ povedal Gizmodo James Unwin, teoretický fyzik a spoluautor článku. „Takže radšej aby sme ich hľadali iba vo viditeľnom svetle, možno by sme ich mali hľadať v gama lúčoch. Alebo kozmických lúčoch.“