Obrovský kanibal. Andromeda sa chystá pohltiť našu galaxiu

Dalo by sa povedať, že medzi galaxiami vo vesmíre nevládne priateľstvo, ale skôr konkurencia. Aby mohla Andromeda v minulosti ďalej rásť, mala obrovskú chuť do jedla. Ako veľká galaxia bola obklopená menšími galaxiami. A podľa všetkého ich za posledných niekoľko miliárd rokov spotrebovala stovky.

Čo bude so Zemou?

Andromeda pohltila aj M32p, kedysi tretiu najväčšiu galaxiu za Andromedou a Mliečnou cestou, ktorá je považovaná za dávno strateného súrodenca našej galaxie. Bola najmenej 20-krát väčšia ako akákoľvek galaxia, ktorá sa kedy zlúčila s Mliečnou cestou.

Počas práce na novej štúdii vedci objavili slabé stopy malých galaxií, ktoré Andromeda spotrebovala pred 10 miliardami rokov, keď sa formovala. Skúmanie Andromedy nás môže tiež viac naučiť o vývoji Mliečnej cesty. 

Čo sa teda stane so Zemou, keď dôjde k nevyhnutnej kolízii medzi dvoma obrovskými galaxiami? „Myslím, že je nepravdepodobné, že by sa Zem zrážkou s Andromedou fyzicky zničila,“ povedal pre CNN autor novej štúdie Dougal Mackey z Austrálskej národnej univerzity.

„Je však možné, že Slnko by mohlo byť zrážkou vyhodené do medzigalaktického priestoru a/alebo blízke stretnutie s inou hviezdou by mohlo narušiť orbitu Zeme tak, že Zem už nebude môcť ďalej podporovať život.“

Hrozba číha aj inde

Toto nie je jediná hrozba kolízie, ktorej čelí Mliečná cesta. Podľa inej štúdie uverejnenej v januári sa Veľký Magellanov oblak katastroficky zrazí s Mliečnou cestou za 2 miliardy rokov. 

Našu galaxiu obiehajú menšie satelitné galaxie. Veľký Magellanov oblak je najjasnejšou satelitnou galaxiou, ktorú Mliečna cesta má, vo vzdialenosti 163-tisíc svetelných rokov. Predtým si astronómovia mysleli, že zostane na dlhej obežnej dráhe alebo unikne z dosahu gravitácie Mliečnej cesty.

Nové merania však naznačujú, že táto malá satelitná galaxia skrývala veľké tajomstvo a má omnoho väčšiu hmotnosť, ako sa očakávalo. To znamená, že Veľký Magellanov oblak stráca energiu, čo ho privedie ku zrážke s Mliečnou cestou.

„Zničenie Veľkého Magellanovho oblaku, keď ho zhltne Mliečná cesta, spôsobí v našej galaxii zmätok, prebudí čiernu dieru, ktorá sa nachádza v jej strede, a zmení našu galaxiu na aktívne galaktické jadro alebo kvazar,“ uviedol vo vyhlásení Marius Cautun, autor štúdie a postdoktorand na Inštitúte pre výpočtovú kozmológiu na Durhamskej univerzite.

Ak to nespôsobí, že sa naša slnečná sústava bude rútiť vesmírom, toto galaktické predstavenie bude z perspektívy Zeme viditeľné. Vedci naznačili, že násilné udalosti už dlho formujú vesmír.