Prečo sa Slnko nestane čiernou dierou a kedy vlastne umrie

Na otázku položenú v titulku je pomerne jednoduchá odpoveď. Slnko, ako hviezda kategórie žltý trpaslík, je príliš malé, aby sa z neho stala čierna diera, jeho koniec sa očakáva za 7 až 8 miliárd rokov.

Takto stručný opis vecí väčšinou vyvoláva ďalšie otázky. Trebárs ako je to vôbec so životom hviezd, čo rozhoduje o spôsobe ich zániku a ako koniec Slnka ovplyvní jeho okolie vrátane Zeme.

Poďme to vziať pekne po poriadku. Najskôr sa pozrieme na to, čo sa stane s naším Slnkom, keď vyčerpá svoju vodíkovú a héliovú palivovú nádrž, uvádza Technet.cz.

Odhadovaný termín zániku Slnka vychádza z výpočtov a z pozorovania iných hviezd. Nie je to pritom také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Ešte na začiatku osemdesiatych rokov v relácii Okná vesmíru dokorán jej protagonista Jiří Grygar hovoril:

„Z meraní, ktoré astronómovia vykonali v posledných troch storočiach, vyplýva, že Slnko pomerne rýchlo zmenšuje svoj polomer. Vyzerá to, že Slnko by skončilo svoj život za nejakých deväťdesiattisíc rokov. A to je málo. Slnko podľa toho, čo si o ňom myslíme, by malo vydržať päť alebo šesť miliárd rokov.“

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.