Astronómovia zrejme objavili najmenšiu trpasličiu planétu. Dlho si mysleli, že je to asteroid

Astronómovia zachytili na snímkach s vysokým rozlíšením Hygiea, štvrtý najväčší kameň Pásu asteroidov. A zistili, že Hygiea má guľový tvar. Je to veľmi dôležitý znak trpasličej planéty. Ich štúdiu publikovali v Nature Astronomy.

Asteroidy sa môžu pýšiť rôznymi tvarmi, ale zaoblený tvar trpasličích planét ukazuje, že mali dosť hmoty na to, aby ich gravitácia vtiahla do tohto kruhového tvaru.

Hygiea už splnila ďalšie požiadavky na klasifikáciu trpasličích planét, pretože obieha okolo Slnka, nie je to mesiac obiehajúci okolo inej planéty a nevyčistila ďalšie objekty z vlastnej obežnej dráhy.

Aký veľký je teda tento potenciálny nový člen rodiny trpasličích planét? Tím astronómov, vedený výskumníkom Pierrom Vernazzom z Laboratoire d'Astrophysique de Marseille vo Francúzsku, že má priemer len niečo vyše 430 kilometrov. Pre porovnanie, Hygiea je menšia ako pätina šírky Pluta, ktoré má priemer asi 2 400 kilometrov.

Ceres je momentálne držiteľom titulu najmenšej trpasličej planéty s priemerom 950 kilometrov. Medzinárodná astronomická únia - rovnaká skupina astronómov, ktorí boli zodpovední za to, že sa Pluto stalo trpasličou planétou - teraz musí skontrolovať všetky dôkazy a hlasovať, či sa má Hygiea prekvalifikovať na trpasličiu planétu.