Na mesiaci Jupitera prvýkrát namerali vodnú paru

Americká NASA v pondelok oznámila, že vedci prvýkrát oficiálne potvrdili vodnú paru na mesiaci s názvom Europa. Hubblov vesmírny teleskop ju tam spozoroval už v roku 2013, pravdepodobne pochádzala z gejzírov. Až doteraz to však nikto priamo nezmeral.

Oceán ako na Zemi

„V celej slnečnej sústave sa nachádzajú základné chemické prvky ako uhlík, vodík, kyslík, dusík, fosfor a síra, a zdroje energie, dve z troch požiadaviek na život. Ale tretiu – tekutú vodu – je ťažké nájsť mimo Zeme,“ uviedol Lucas Paganini, planetárny vedec NASA, ktorý viedol výskum. „Zatiaľ čo vedci zatiaľ priamo nezistili tekutú vodu, našli sme ďalšiu najlepšiu vec: vodu vo forme pary.“

Vedci už dlho tušili, že Europa skrýva oceán pod ľadovým povrchom, možno až s dvojnásobným objemom zemských oceánov. Kvapalná voda je nádejná, ale nestačí. Na to, aby na Europe vznikol život, potrebuje ešte niekoľko chemických prvkov a zdroj energie.

Zdá sa, že potrebné zlúčeniny sú na ľadovom mesiaci v bohatom množstve.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.