V našej galaxii našli „nemožnú“ čiernu dieru

Vedci z Čínskeho národného astronomického observatória tvrdia, že nález, nazvaný LB-1, má 70-násobok hmotnosti Slnka, hoci fyzika tvrdí, že je to nemožné.

„Boli sme takí šokovaní, že sme nemohli uveriť tomu, čo sme videli,“ uviedla vedec Liu Jifeng v Pekingu. Povedal, že on a jeho kolegovia sa radili s astronómami z celého sveta a po troch rokoch overovania ich výsledky oznámili v článku, ktorý uverejnil vedecký časopis Nature.

Súčasná teória hovorí, že hviezdy sa skladajú z rôznych prvkov, od ľahkého plynu po ťažké kovy. Ľahšie prvky sa premieňajú na ťažšie pomocou tepelných jadrových reakcií v ich jadre, čím sa uvoľňuje obrovské množstvo energie v procese.

Ale podľa Einsteinovej slávnej rovnice E = mc² by sa mala hmota hviezdy časom znižovať, keď sa premieňa na energiu. Niektoré častice môžu tiež unikať slnečným vetrom, takže hviezda sa zrúti na neutrónovú hviezdu alebo čiernu dieru.

Ak je táto teória správna, hviezda podobná Slnku by nemohla vytvoriť čiernu dieru s hmotnosťou rovnakou ako u LB-1. Možné trhliny v teórii sa začali objavovať v roku 2015 s detekciou gravitačných vĺn.

Tieto vlny vo vesmíre naznačovali existenciu čiernej diery, ktorá bola 60-krát hmotnejšia ako Slnko, ale GW150914, ako sa nazýva, sa nachádzala vo vzdialenejšej časti vesmíru, ktorá má hviezdy veľmi odlišné od nášho Slnka.

Väčšina vedcov verila, že bola vytvorená zlúčením dvoch čiernych dier namiesto jednej hviezdy, čím sa generovali gravitačné vlny. Objav LB-1 prinútil ľudí znova premýšľať.

„Nedá sa to vysvetliť počiatočnou hmotou, hviezdnym vetrom alebo tepelnými jadrovými reakciami. Zvrhlo to naše vnímanie vývoja hviezd a formovania čiernych dier,“ povedal Li Xiangdong, profesor astronómie a člen tímu, ktorý objavil LB-1.

Vedci našli čiernu dieru pomocou viacrozmerného spektroskopického ďalekohľadu, ktorý je najväčším skenerom galaxií na svete. Obsahuje 4 000 malých šošoviek, z ktorých každá môže byť zameraná na samostatný cieľ.

David Reitze, výkonný riaditeľ laboratória LIGO v Kalifornskom technologickom inštitúte, porovnal tento objav s prácou o detekcii gravitačnej vlny, ktorá získala Nobelovu cenu.