Posledné úkazy tohto roka. Oblohu zaplnia padajúce hviezdy

Hovorí sa, že keď vidíte na nebi padať hviezdy, treba si niečo želať. V skutočnosti však ide o meteory. Tie vznikajú vtedy, keď malé telieska slnečnej sústavy nazývané meteoroidy vletia veľkou rýchlosťou do atmosféry Zeme, silne sa zahrievajú a tavia.

A ak sa naša planéta stretáva s hustejším prúdom meteoroidov s rovnakým pôvodom a podobnými dráhami, je to meteorický roj, uvádza Astronomický ústav SAV.

Pochádzajú z asteroidu

Práve túto sobotu nastane vrchol roja Geminidy, ktoré patria k tým najaktívnejším a najpravidelnejším. Nazývajú sa podľa súhvezdia Blíženci, v ktorom sa nachádza radiant roja, čo je miesto na oblohe, z ktorého meteory zdanlivo vylietajú.

Podľa informácií SAV sa dajú pozorovať zhruba od 4. do 17. decembra, ale maximum nastane práve 14. decembra večer. „Počas neho je možné vidieť až 70 meteorov za hodinu,“ uviedol pre HN Science astronóm Ján Svoreň.

Horšou správou je, že ich pozorovanie bude tentoraz rušiť Mesiac, ktorý bude len dva dni po splne.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.