Úžasná animácia ukazuje, aká veľká je naša slnečná sústava

Väčšina modelov slnečnej sústavy nie je úplne presná a existuje na to dobrý dôvod. Nie je za tým ani lenivosť alebo vedecké nedorozumenie - presné zobrazenie slnečnej sústavy by len nevyzeralo tak zaujímavo. Musíte sa priblížiť, aby ste videli, čo sa deje.

James O'Donoghue, planetárny vedec v Japonskej vesmírnej agentúre (JAXA) a predtým v NASA, nedávno vytvoril sériu animácií, ktoré skúmajú ťažkosti s presným zobrazením našej slnečnej sústavy.

Séria jeho videí vysvetľuje, ako veľkosť, vzdialenosť a priestor robia modely slnečnej sústavy takými zložitými.

O'Donoghue nedávno urobil jednoduchú animáciu planét rotujúcich okolo nášho Slnka:

Neukázal v nej skutočnú veľkosť Slnka v porovnaní s planétami, pretože je také veľké, že by dominovalo obrazovke. „Keď hovoríme o vesmíre, je tu veľa vecí, ktoré je možné zobraziť v mierke,“ povedal O'Donoghue.

Veľmi jednoduchý model neukazuje správne vzdialenosti planét od Slnka a od seba navzájom. „Zasunul som obežné dráhy a udržal planéty v relatívnej mierke,“ vysvetlil O'Donoghue na Twitteri.

Unikátny pohyb planét je ďalšou vecou, ktorú treba vziať do úvahy. Každá planéta sa nakláňa inak na svojej osi a otáča sa vlastnou rýchlosťou. 

Aj keď model ukazuje Slnko a každú planétu v správnej veľkosti, rýchlosti, rotácii a naklonení, zostáva jedným problémom: vzdialenosť. Vo videu, ako je O'Donoghueov jednoduchý model, sa planéty nemusia dokonca zmestiť na obrazovku, ak sú od seba správne vzdialenosti.

Ak presne vykreslíte tento priestor v modeli slnečnej sústavy, nie je sa ani na čo pozerať. Planéty nie sú ani viditeľné.

Preto väčšina modelov slnečnej sústavy nie je v mierke.

Na konci tohto videa O'Donoghue zväčší všetky planéty a Slnko tak, aby boli viditeľné. Slnku dominuje model, preto ho zmenšuje späť a spôsobuje, že planéty sú 3 500-krát väčšie ako ich skutočná veľkosť.

Výsledok nie je taký pekný ako jeho prvá zjednodušená verzia. „Vždy musíme robiť kompromisy, pretože vesmír je taký obrovský,“ povedal O'Donoghue.