Rozhovor so slávnym astrofyzikom: Možno nás niekto oveľa inteligentnejší už dávno sleduje

Keď na parížskom stretnutí predstúpil pred novinárov z celého sveta, s úsmevom sa najskôr uisťoval: „Nie je tu náhodou niekto z Pluta, že?“ Aby ste rozumeli - práve astrofyzik Neil Degrasse Tyson patrí k vedcom, ktorí Pluto nedávno obrali o štatút planéty.

Zaujímavý je však aj z mnohých ďalších dôvodov. O vesmíre napísal niekoľko bestsellerov. Jeden americký magazín ho zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí zemegule, iný medzi 10 najdôležitejších vedcov súčasnosti.

A ešte niečo: stal sa nástupcom legendárneho Carla Sagana v pokračovaní populárnej televíznej série Kosmos, ktoré malo na stanici National Geographic premiéru 22. marca.

Českému magazínu Víkend DNES poskytol rozhovor.

Seriál sa rovnako ako váš výskum dosť zaoberá budúcnosťou ľudstva. Prezradíte, k akým prelomovým okamihom môže ešte za nášho života dôjsť?

Ľudstvo sa bude v nasledujúcich rokoch nepochybne zaoberať napríklad tým, či na Marse existuje život. Ak nám niečo náhodou nezamáva do kamery, potom to nezistíme skôr, než sa na Mars sami dostaneme. Našťastie nie sme zas tak ďaleko.

A akonáhle sa na červenej planéte raz zabývate, iste príde reč aj na ďalší možný krok, ktorý sa nazýva teraformácia Marsu - teda zámerné pretvorenie tamojšej atmosféry do podmienok, v ktorých by bolo pre človeka možné prežiť. Tá predstava je lákavá, jednoducho by ste na Marse vystúpili z rakety, nemali by ste na sebe žiadny skafander, zhlboka sa nadýchli a pohybovali sa tam ako doma. Aj na to možno dôjde.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.