Venuša dnes žiari najjasnejšie. Čo ešte uvidíme, keď zdvihneme oči k oblohe?

„So súmrakom nás upúta veľmi jasný bod vysoko nad juhozápadom. Nejedná sa o hviezdu, ale o planétu Venušu, v súčasnej úlohe Večernice,“ povedal serveru Lidovky.cz Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akadémie vied ČR.

Vrchol jasnosti Venuše

Venuša je po Slnku a Mesiaci najjasnejším objektom oblohy a teraz si podľa Suchana môžeme užiť najlepšie podmienky pre jej viditeľnosť. Práve v týchto dňoch dosahuje Venuša najvyššiu jasnosť, ktorej vrchol nastáva dnes, 27. apríla.

Do konca mája sa jej viditeľnosť bude postupne zhoršovať. Koncom júna bude viditeľná ráno 1 hodinu pred východom Slnka, uvádza na svojej stránke Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici. 

Mesiac začne po štvrtkovom nove opäť dorastať. V nedeľu nastane konjunkcia Mesiaca a Venuše. „Jasnú Venušu a úzky kosáčik Mesiaca tak večer uvidíme blízko seba a bude to pekný pohľad,“ sľubujú astronómovia.

V najbližších dňoch a týždňoch by si "ranné vtáčatá" mohli užiť aj pohľad na tri planéty: najjasnejší Jupiter, ďalej Saturn a Mars.

Planéty sa ráno nachádzajú nad východným obzorom a sú takmer v priamke. Ich viditeľnosť sa má v blízkych mesiacoch navyše zlepšovať. V druhej polovici júna a v júli budú Jupiter a Saturn viditeľné celú noc, na Mars si počkáme do októbra, v júni však bude viditeľný celú druhú polovicu noci.

Pre zvedavých: už nejakú dobu sa na nočnej oblohe pohybujú jasné body. „Jedná sa o satelity siete Starlink spoločnosti SpaceX Elona Muska,“ vysvetlil Suchan.