Vedci objavili čiernu dieru, ktorá je k nám najbližšie. Jej hviezdy vidieť zo Zeme voľným okom

Európski astronómovia objavili na južnej oblohe čiernu dieru, ktorá je doteraz najbližšie k Zemi. Je vzdialená "len" zhruba tisíc svetelných rokov a sprevádzajú ju dve hviezdy. Tie sú z južnej pologule Zeme viditeľné aj voľným okom, uviedli objavitelia na čele s Thomasom Riviniusom z Európskeho južného observatória v odbornom časopise Astronomy & Astrophysics.

Podľa českého spoluautora štúdie Petra Hadrava, ktorého cituje agentúra DPA, bolo pre vedcov prekvapením, že objavili hviezdnu sústavu obsahujúcu čiernu dieru, a pritom takto viditeľnú.

Jeden svetelný rok je vzdialenosť, ktorú prejde svetlo za rok, teda takmer desať biliónov kilometrov. Naša domovská galaxia Mliečna dráha meria pre predstavu v priemere približne 120-tisíc svetelných rokov.

Objav vedcov prekvapil

"Táto sústava obsahuje od Zeme najmenej vzdialenú čiernu dieru, o ktorej vieme," uviedol Rivinius. Vďaka pomerne malej vzdialenosti sú obe sprievodné hviezdy za jasných temných nocí dobre viditeľné aj bez pomôcok, doplnila ESO.

Riviniusov tím pôvodne skúmal dvojhviezdy. Analýza hviezdnej sústavy s katalógovým číslom HR 6819 v južnom súhvezdí Ďalekohľadu však prekvapivo ukázala existenciu tretieho telesa. Jedna z viditeľných hviezd totiž obieha každých 40 dní okolo neviditeľného objektu, ktorý je prinajmenšom štyrikrát hmotnejší než naše Slnko. Podľa Riviniusa to môže byť jedine čierna diera.

"Boli sme úplne prekvapení, keď sme zistili, že to je prvá hviezdna sústava s čiernou dierou viditeľná voľným okom," uviedol podľa DPA astrofyzik Petr Hadrava z Akadémie vied Českej republiky.

Na rozdiel od väčšiny ďalších známych príkladov porovnateľnej veľkosti je však novo objavená čierna diera sama o sebe skutočne čierna a neviditeľná. Dôvodom je podľa vedcov skutočnosť, že čierna diera z okolia nepohlcuje žiadnu hmotu. Väčšina podobných čiernych dier, ktoré sú rádovo o veľkosti hviezd, na seba upozorňuje svetlým röntgenovým žiarením, ktoré hmota vydáva pred svojím zmiznutím.

Prezrádza ich gravitácia

Neaktívne a pokojné čierne diery sa naopak prezrádzajú len pôsobením svojej gravitácie, napríklad keď okolo nich obieha viditeľná hviezda, ako v tomto prípade.

Európske južné observatórium je spoločná astronomická organizácia európskych štátov. ESO prevádzkuje niekoľko observatórií umiestnených vo vysokých nadmorských výškach v juhoamerickom Čile.

Čierne diery sú natoľko hmotné objekty, že ich silné gravitačné pole neprepustí von žiadny objekt, ani svetlo.

V Mliečnej dráhe boli doteraz podľa ESO objavené desiatky čiernych dier. Astronómovia dúfajú, že terajší objav pomôže vypátrať ďalšie neaktívne čiernej diery v našej galaxii.

"Musia tu existovať stovky čiernych dier, ale vieme len o veľmi malom počte," poznamenal Rivinius. "Keď budeme vedieť, čo máme hľadať, mali by sme byť schopnejší ich nachádzať," dodal expert.