Čínska raketa nekontrolovane spadla na Zem. Ide o najväčší vesmírny odpad za celé desaťročia

Raketa Long March 5B minulý týždeň 5. mája vyniesla do vesmíru prototyp kapsuly pripomínajúci SpaceX Crew Dragon na obežnú dráhu. Po takmer týždni obiehajúcom okolo Zeme opäť vstúpilo do našej atmosféry jadro rakety.

Zdá sa, že niektoré kúsky úplne nezhoreli a mohli sa dostať na povrch Zeme, podľa americkej armády pravdepodobne spadli do Atlantického oceánu pri pobreží západnej Afriky, uvádza Forbes.

„Ide o najväčší objekt, ktorý má nekontrolovaný návrat na Zem od 39-tonového Salyutu-7 v roku 1991,“ napísal na Twitteri Jonathan McDowell, prominentný harvardský astrofyzik, ktorý sleduje objekty na obežnej dráhe.

Armáda, súkromná Letecká spoločnosť a ďalšie sledovali raketu s hmotnosťou 16 782 kilogramov. Telo rakety bolo ešte ťažšie ako čínska vesmírna stanica Tiangong-1, ktorá v roku 2018 spadla späť na Zem (pravdepodobne pristála niekde v oceáne). 

Návrat rakety je ťažké predvídať, pretože objekt sa pohybuje tisíckami kilometrov za hodinu. Keď sa rozpadne, úlomky, ktoré sa dostanú na zem, sa môžu rozprestrieť na stovky alebo tisíce kilometrov.

Väčšie vesmírne objekty sú často vybavené prostriedkami na usmernenie kozmickej lode, aby znovu vstúpila na bezpečné miesto (zvyčajne do južného Pacifiku), ale zdá sa, že tomu tak v prípade tejto rakety nebolo.

Podľa aktualizovaných informácií od armády je pravdepodobné, že väčšina rakety zhorela alebo dopadla do oceánu. Uvidí sa, či sa na pevnine západnej Afriky objavia  nejaké úlomky.

Dobrou správou je, že v priebehu histórie neexistujú takmer žiadne správy o tom, že by vesmírny odpad zabil alebo zranil ľudí, pretože zvyčajne padá do oceánu alebo odľahlých oblastí, ktoré tvoria veľkú časť zemského povrchu.