Elon Musk po štarte rakety Falcon 9 zaskočil ľudí vtipným výrokom

"Trampolína funguje," vyhlásil radostne majiteľ spoločnosti SpaceX Elon Musk po sobotňajšom úspešnom vypustení rakety Falcon 9 s loďou Crew Dragon z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Týmto žartovným výrokom, ktorým narážal na niekdajšie vyjadrenia terajšieho šéfa ruskej vesmírnej agentúry Dmitrija Rogozina, zaskočil nejedného účastníka tlačovej konferencie po štarte.

​Agentúra TASS, ktorá poznámku Muska zaznamenala, pripomenula, že Rogozin v roku 2014, vtedy ešte ako podpredseda ruskej vlády, akoby žartom komentoval americké sankcie namierené proti ruskému kozmickému priemyslu.

Navrhol Spojeným štátom, aby svojich astronautov dopravovali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) trampolínou.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vtedy k doprave astronautov na ISS už využíval ruské lode Sojuz. Bol k tomu nútený po tom, čo v roku 2011 ukončil program svojich raketoplánov.

Po zvestovaní prítomným, že trampolína funguje, sa Musk s riaditeľom NASA Jimom Bridenstinom na seba pozreli a rozosmiali sa. "To je interný vtip," poznamenal k tomu šéf firmy SpaceX, ktorá vyniesla ľudskú posádku do kozmu ako prvý súkromný dopravca a začala tak novú éru v dobývaní vesmíru.

​Sobotňajší štart Crew Dragonu z Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral znamená, že prvýkrát po deviatich rokoch odleteli americkí astronauti americkou loďou z územia Spojených štátov.

Očakáva sa, že posádka, ktorú tvorí Robert Behnken a Douglas Hurley, dnes po 19 hodín trvajúcom lete na ISS pristane o 16:29.