Ako Slnko a Zem. Astronómovia objavili dvojicu, ktorá sa im prekvapivo podobá

Planéta, ktorá je až do ďalšieho potvrdenia stále považovaná za kandidáta na planétu, je v takej vzdialenosti od svojej hviezdy, ktorá by jej umožnila prítomnosť povrchovej vody v kvapalnom stave. To znamená, že môže potenciálne hostiť život. Tento svet je asi 1,9-krát väčší ako naša Zem.

„Ide o kombináciu skoro dvakrát väčšej planéty, ako je Zem a jej hostiteľskej hviezdy typu nášho Slnka, vďaka ktorej je taká výnimočná,“ uviedol René Heller, hlavný autor novej štúdie. Jeho tím z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka opísal planétu a hviezdu v časopise Astronomy & Astrophysics.

Zatiaľ je kandidát na planétu známy ako KOI-456.04. Ak jej existenciu potvrdia iné teleskopy, exoplanéta by sa pripojila k skupine asi 4 000 známych planét mimo našej slnečnej sústavy.

Čo robí exoplanétu obývateľnou

Aby boli planéty považované za obývateľné, musia obiehať okolo stabilnej hviezdy vo vzdialenosti, ktorá udržuje teplotu vhodnú pre tekutú vodu. Galaxia Mliečna cesta by mohla mať až 10 miliárd planét podobných Zemi, ako naznačujú niektoré odhady, doteraz však bolo identifikovaných asi iba 4 000.

Prevažná väčšina exoplanét nespĺňa podmienky potrebné pre existenciu života. U väčšiny z potenciálne obývateľných svetov vedci zistili, že obiehajú takzvaných červených trpaslíkov, ktorí nie sú dostatočne stabilní. Tieto hviezdy sú menšie a slabšie ako Slnko a vyžarujú infračervené žiarenie. Niekedy vysielajú aj vysokoenergetické svetlice, ktoré môžu planéty okolo nich ničiť.

Zo známych exoplanét, ktoré obiehajú okolo hviezdy podobnej Slnku, je väčšina oveľa väčšia ako Zem, zvyčajne o veľkosti Neptúna, čo je štvornásobná veľkosť Zeme. Tieto väčšie planéty majú tendenciu zachytávať v atmosfére príliš veľa vodíka a takéto plynné obry nepodporujú tekutú vodu.

Nový kandidát na planétu je sľubný

Nové zistenie prišlo po tom, ako astronómovia opätovne preskúmali archivované údaje z Keplerovho ďalekohľadu. To že KOI-456.04 má menej ako dvojnásobok veľkosti Zeme, by mohlo znamenať, že jeho atmosférické podmienky sú podobné našim.

Navyše, hviezda, okolo ktorej kandidát na planétu obieha, je približne 1,1-krát väčšia ako Slnko s teplotou povrchu 5 200 stupňov Celzia (iba o 300 stupňov menej ako Slnko). Vyžaruje tiež viditeľné svetlo, rovnako ako naše Slnko.

Ak je atmosféra KOI-456.04 podobná atmosfére Zeme - čo znamená, že má mierny skleníkový efekt - potom by podľa Inštitútu Maxa Plancka by mala byť jej priemerná povrchová teplota okolo 5 stupňov Celzia v porovnaní s priemernou teplotou na Zemi 15 stupňov Celzia.

Táto sústava je vzdialená viac ako 3 000 svetelných rokov od našej slnečnej sústavy.