Pozrite si úžasné snímky z letu Muskovej rakety. Do vesmíru dostala ďalšie satelity

Raketa Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX úspešne vyniesla na obežnú dráhu deviatu sériu satelitov Starlink, ktoré majú umožniť globálne pripojenie k internetu. Raketa odštartovala z kozmodrómu na Myse Canaveral o 11:21 SELČ a okrem 58 internetových satelitov dopravila do vesmíru aj tri družice SkySats.

Keď sa raketa dostala na oblohu, jej výfukový výboj vytvoril oslnivý pohľad. Niektorí pozorovatelia dokonca hlásili, že videli manéver rakety Falcon 9, keď sa jej prvý stupeň po niekoľkých minútach vrátil na Zem a bez problémov pristál asi o 600 kilometrov ďalej v Atlantickom oceáne na plošine Of Course I Still Love You.

Druhý stupeň rakety na určenej obežnej dráhe najprv vypustil družice SkySats spoločnosti Planet, ktorá sa venuje snímkovaniu planéty. Krátko po 12:00 SELČ nasledovali družice Starlink.

Sobotňajší štart bol už 87.letom rakety Falcon 9 od jej premiéry v júni 2010. Tento rok tento nosič zamieril do vesmíru s nákladom desiatykrát. Počet satelitov Starlink chce SpaceX rýchlo zvyšovať - tento rok plánovala s družicami štartovať každé dva až tri týždne, čo ale kvôli odkladom spôsobeným okrem iného zlým počasím nie je ľahké.

Od mája 2019 sa vo vesmíre po sobote ocitlo 538 družíc Starlink. Cieľom spoločnosti je do polovice roku dosiahnuť operačnú prevádzku zameranú na sprístupnenie internetu v Kanade a v časti USA a v budúcom roku vo zvyšku sveta. Dočasný plán počíta s rozmiestnením asi 12-tisíc družíc. Spoločnosť ale uvažuje o neskoršom rozšírení siete na celkom 42-tisíc satelitov.

Pozrite si niekoľko úžasných záberov od fotografov a divákov, ktorí ich zdieľali na Twitteri:

Oblak, ktorý vytvorila raketa Falcon 9 na Floride: 

Žiarivá čiara z letu Falcon 9:  

Ako hmlovina na oblohe, takto opísala úkaz redaktorka portálu Space.com: