Okolo červenej planéty bude poriadne rušno. Preteky o Mars štartujú

Hneď tri krajiny si naplánovali, že vyšlú k červenej planéte svoje misie. Prakticky v rovnaký čas. Spojené štáty, tie už na Mars svoju techniku ​​v minulosti viackrát dopravili a teraz len potvrdzujú trvajúci záujem, na štartovej dráhe však tiež budú dva marsovskí nováčikovia, informuje iDNES.cz.

Čína a pre mnohých možno prekvapivo Spojené arabské emiráty, federácia ambicióznych a rozprávkovo bohatých monarchií. A to ešte spoločná euro-ruská misia ExoMars, ktorá mala v lete k červenej planéte takisto vyraziť, v marci oznámila, že bude mať dva roky meškanie.

Aj tak je evidentné, že Mars teraz ľudstvo vábi tak veľmi, ako už dlho nie. Ak všetko vyjde podľa plánov, privíta náš sused slušnú "armádu" družíc a vozidiel "made in planéta Zem".

Čína, USA, Arabi, to sa môže javiť ako priamo "diabolská kombinácia", ale tento rok pôjde len o stroje, nie o ľudské posádky, a tie sa spolu iste zrovnajú bez problémov, aj keby sa náhodou mali niekde "stretnúť".

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.