Hubblov ďalekohľad zachytil smrť dvoch hviezd. Vznikli úžasné snímky

Hubblov ďalekohľad použil celý rozsah vlnových dĺžok svojej kamery Wide Field 3 od ultrafialového žiarenia po blízke infračervené žiarenie, aby študoval turbulentné procesy v dvoch planetárnych hmlovinách - NGC 6303 alebo takzvaná Motýlia hmlovina a NGC 7027. 

Majú zaujímavé vlastnosti

Obe hmloviny pochádzajú pravdepodobne z hviezd, ktoré boli približne tri až päťnásobkom hmotnosti Slnka. Po explózii sa zmenili na bielych trpaslíkov, uvádza štúdia publikovaná v periodiku Galaxies. Okrem toho majú tieto hmloviny veľmi zaujímavé vlastnosti. Ide o bipolárne štruktúry, ktoré naznačujú zložité procesy, ktoré sa kedysi odohrali v centrách týchto žiariacich mrakov.

„Zarazilo ma, keď som sa pozrel do archívu Hubblovho ďalekohľadu a zistil, že tieto hmloviny neboli pozorované pomocou kamery Wide Field 3 v celom rozsahu vlnových dĺžok,“ povedal astronóm Joel Kastner z Rochesterovho technologického inštitútu v New Yorku.

Motýlia hmlovina NGC 6303

Zdroj: NASA

„Tieto nové pozorovania prostredníctvom Hubblových snímok s viacerými vlnovými dĺžkami poskytujú doteraz najkomplexnejší pohľad na obe veľkolepé hmloviny. Keď som sťahoval výsledné snímky, cítil som sa ako dieťa v cukrárni.“

Nové snímky s vysokým rozlíšením umožnili astronómom študovať otrasy, ktoré vytvorili opakujúce sa hviezdne vetry. Tie vytvárajú v hmlovinách dutiny, ktoré možu vedci analyzovať a vydedukovať z nich históriu hmlovín.

Dramatické zmeny

Aj keď tieto dve hmloviny vyzerajú úplne inak, astronómovia sa domnievajú, že ich štruktúry boli vytvorené rovnakou dynamikou. Išlo o dve hviezdy v binárnej sústave, ktoré na obežnej dráhe obiehali okolo seba.

Materiál z umierajúcej hviezdy sa mohol dostať do akréčneho disku druhej hviezdy a potom byť vyvrhnutý do vesmíru. Ďalšou možnosťou je, že sa tieto dve hviezdy zlúčili a vytvorili výkyvy prúdenia vzduchu, ktoré zase vytvorili vzory podobné tým, ktoré sú viditeľné v Motýlej hmlovine.

Hmlovina NGC 7027

Zdroj: NASA, ESA, and J. Kastner/RIT

„Zdá sa, že hypotéza zlúčenia hviezd je najlepším a najjednoduchším vysvetlením vlastnosti, ktoré vidíme v najaktívnejších a symetrických planetárnych hmlovinách,“ povedal astronóm Bruce Balick z University of Washington.

Boli pozorované aj ďalšie zaujímavé štruktúry. Hmlovina NGC 7027 by mohla byť ešte divokejšia. Z pozorovaní vyplýva, že hmlovina NGC 7027 sa donedávna správala pokojne a potom sa niečo zmenilo. „V niektorých ohľadoch sú zmeny v tejto hmlovine ešte dramatickejšie ako zmeny v tej Motýlej,“ uviedol Kastner.

„Niečo v jej strede vytvára vzor štvorlístka a vystreľuje materiál v určitých smeroch von.“ Vedci veria, že by mohlo ísť o menšiu hviezdu pohltenú červeným obrom, hoci v tomto bode to nie je možné tvrdiť.