Aký bude pobyt astronautov na Mesiaci po 50 rokoch? NASA prezradila detaily

Podľa serveru Space.com to počas virtuálneho seminára venovaného návratu človeka na Mesiac povedala Lindsay Aitchisonová, inžinierka americkej vesmírnej agentúry NASA pracujúca na vývoji nových skafandrov.

Dva astronauti NASA - predpokladá sa, že pôjde o muža a ženu - by podľa plánov mali uskutočniť asi štyri "prechádzky" po mesačnom povrchu. Každá z nich má trvať zhruba šesť hodín, teda dobu typickú pre pracovné zmeny v otvorenom kozme posádok Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), uviedla ďalej Aitchisonová.

Pri prvej misii na Mesiaci v rámci nového programu Artemis 3 budú musieť astronauti podľa inžinierky "šliapať po svojich". NASA predpokladá, že väčšie vozidlo bude mať na prirodzenom obežnici Zeme v najlepšom prípade až pri druhej misii. „Budeme sa musieť spoliehať len na posádku a na to, koľko toho prejde,“ poznamenala Aitchisonová.

NASA podľa nej počíta s tým, že astronauti budú schopní pri každej okružnej ceste na mesačnom povrchu prekonať vzdialenosť približne 16 kilometrov. Space.com pripomenul, že Neil Armstrong a Buzz Aldrin pri misii Apollo 11 prešli v priebehu dvoch a pol hodiny približne kilometer.

Limitujúcim faktorom pre nový prieskum Mesiaca je schopnosť skafandrov udržať astronautov v bezpečí. Misie Apollo pristávali v rovníkovej oblasti, ale misia programu Artemis zamieri na úplne nové miesto, do oblasti južného pólu, kde extrémne nízke teploty môžu byť pre skafandre problémom.

Južný pól Mesiaca je veľmi lákavý, pretože vedci potvrdili, že v tamojších hlbokých kráteroch, kam nikdy nedopadá priame slnečné svetlo, sa pod povrchom skrýva vodný ľad. Budúci prieskumníci dúfajú, že takýto ľad môže byť ťažený a spracovávaný na pitnú vodu alebo raketové palivo. To by uľahčilo ambicióznejšie misie vo vesmíre.