Začínajú sa preteky o červenú planétu. Prvú misiu odložili na piatok

Krajiny sa vo veľkom predbiehajú v ceste na druhú najmenšiu planétu našej sústavy. Spojené štáty americké, Čína a Spojené arabské emiráty čoskoro odštartujú svoje vlastné misie do notoricky nebezpečnej destinácie pre sondy.

Všetko nasvedčuje tomu, že rakety až trikrát počas týchto letných mesiacov rozsvietia svoje motory a nastavia kurz na Mars. Trojica národov pošle robotických vyslancov na červenú planétu v nádeji, že tam začnú nové kapitoly prieskumu.

Prečo sa tam však všetky hrnú práve v júli a v auguste? „Každá misia do vesmíru má takzvané štartovacie okná. Ide o interval časov, keď môže sonda odštartovať zo Zeme tak, aby dosiahla svoj cieľ, dráhu alebo planétu v čo najrozumnejšom čase. Na Mars je toto okno po dvoch rokoch práve teraz, najbližšie bude opäť až o dva roky,“ ozrejmil Jiří Šilha z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského v Bratislave.

Stopy života aj klimatické zmeny

Každá misia je priekopníkom sama o sebe. Spojené arabské emiráty sa chcú so svojou sondou Al Amal pohybovať od roku 2021 po obežnej dráhe po celý marťanský rok, čo je asi 687 dní na Zemi. Pôjde vôbec o prvú medziplanetárnu misiu arabského národa a zároveň test jeho mladej, ale ambicióznej vesmírnej agentúry.

„Cieľom sondy bude skúmať počasie a klimatické zmeny na Marse, a to aj v závislosti od jeho sezónnych cyklov a rôznych lokalít,“ uviedol astronóm Šilha. Odštartovať s ňou plánovali dnes o 22.51 nášho času z vesmírneho centra Tanegashima v japonskej Kagošime, pre nepriaznivé počasie to však odložili.

„Vesmírna agentúra SAE a Vesmírne stredisko Muhammada bin Rašída v spolupráci so spoločnosťou Mitsubishi oznámili odloženie misie sondy Hope na Mars v dôsledku poveternostných podmienok,“ uviedla vláda SAE na Twitteri. Nový termín saudskoarabské úrady stanovili na 05.43 h v piatok (22.43 h SELČ).

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.