Toto sú historicky najbližšie snímky Slnka. Odhalili predtým nevídané javy

Solar Orbiter je spoločná misia americkej vládnej agentúry NASA a Európskej vesmírnej agentúry ESA, ktorá sa začala 9. februára 2020. Sonda dokončila svoj prvý blízky prechod okolo našej hviezdy v polovici júna a preletela do 77 miliónov kilometrov od Slnka, keď urobila jeho najbližšie zábery.

„Tieto snímky Slnka sú najbližšie, aké sme kedy získali,“ uviedla podľa Fox News Holly Gilbertová, vedkyňa projektu NASA. „Pomôžu vedcom spojiť atmosférické vrstvy Slnka, čo je dôležité pre pochopenie toho, ako ovláda vesmírne počasie v blízkosti Zeme a v celej slnečnej sústave.“ „Nečakali sme tak skoro také skvelé výsledky,“ dodal Daniel Müller, vedec projektu Solar Orbiter z ESA. 

Vedci použili šesť zobrazovacích prístrojov sondy na získanie podrobného pohľadu na Slnko, dokonca si všimli drobné slnečné erupcie, ktoré nazvali ohniskami, ktoré pokrývajú povrch hviezdy.

Zdroj: Solar Orbiter/EUI Team (ESA a NASA)

„Ohniská, o ktorých tu hovoríme, sú malí synovci slnečných erupcií, najmenej milión, možno miliónkrát menší,“ uviedol David Berghmans, astrofyzik z Kráľovského observatória v Bruseli. „Pri pohľade na nové snímky s vysokým rozlíšením sú doslova všade, kam sa pozrieme.“

V ďalšom projekte NASA nedávno vydala ohromujúce 61-minútové video s časovým odstupom, ktoré ukazuje desaťročie života Slnka. Video bolo vytvorené z obrázkov nasnímaných observatóriom Solar Dynamics NASA. Nájdete ho v tomto článku: 

​Naša hviezda naďalej odhaľuje svoje tajomstvá. Misia Parker Solar Probe za vyše 1,5 miliardy dolárov, ktorá sa začala v roku 2018, priblížila ľudstvo bližšie k Slnku ako kedykoľvek predtým a sonda pomáha vedcom vrhnúť nové svetlo na hviezdu.