Odštartovala kľúčová misia NASA na Mars. Vozidlo Perseverance bude hľadať minulý život

Na palube rakety Atlas V dnes z floridského Mysu Canaveral odštartovalo robotické vozidlo Perseverance (Vytrvalosť), ktoré by vo februári budúceho roka malo pristáť na Marse. 

Najväčší automatický vedecký rover, ktorý doteraz americký Národný ústav pre letectvo a vesmír (NASA) zostavil, bude na červenej planéte hľadať stopy po minulom živote a vyskúša tu nové technológie pre prípadné budúce ľudské výpravy.

Šesťkilový rover Perseverance je podľa NASA jej zatiaľ najväčšie a najsofistikovanejšie vozidlo pre prieskum Marsu. Je vybavené niekoľkými prístrojmi, senzormi a kamerovými systémami, ktorými možno na diaľku analyzovať povrch planéty.

Novinkou je malá robotická helikoptéra nazvaná Ingenuity (Dôvtip), ktorá je prvým vrtuľníkom, ktorý by mal vzlietnuť v riedkej atmosfére na Marse. Skúmať má blízke okolie vozidla, a to vždy len po niekoľko minút.

V súčasnej dobe na Marse bádajú dve robotické zariadenia NASA - vozidlo Curiosity (od roku 2012) a stacionárna sonda InSight (od roku 2018). Prieskum Marsu z obežnej dráhy zároveň vykonáva šesť sond, z toho tri vyslal NASA.

Európska vesmírna agentúra (ESA) má pri Marse dve sondy, z ktorých jedna je jej spoločný projekt s ruskou vesmírnou agentúrou Roskosmos. Jednu sondu má na obežnej dráhe Marsu aj India.