Historický miľník: Spoločnosť SpaceX úspešne dopravila ľudskú posádku na Zem

Na hladinu Mexického zálivu dnes podľa plánu o 20:48 SELČ úspešne dosadla americká loď Crew Dragon s dvoma astronautami, ktorí sa vrátili z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Loď sa zniesla na hladinu s pomocou sústavy padákov. Pristátie pilotovanej misie na mori je pre americkú kozmonautiku prvé po 45 rokoch a zároveň to je prvýkrát, čo túto cestu zabezpečila súkromná spoločnosť SpaceX.

​Behnken a Hurley na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dorazili 31. mája. Prvýkrát po deviatich rokoch od ukončenia programu raketoplánov leteli americkí astronauti americkou loďou z územia USA.

Takýto pilotovaný let bol navyše prvýkrát v réžii súkromnej spoločnosti, a nie vládnej vesmírnej agentúry.

Pristátie ste mohli naživo sledovať tu: 

Koniec závislosti na ruských raketách 

Na spiatočnú cestu sa mali astronauti vydať v nedeľu v 01:34 SELČ. Ak bude úspešný aj záver cesty s pristátím, bude to znamenať koniec závislosti Američanov na ruských raketách a lodiach Sojuz.

Pristátie bolo plánované pri severozápadnom brehu Floridy, neďaleko floridského mesta Panama City. Plány mohol astronautom prekaziť hurikán Isaias, ktorý teraz postupuje cez Bahamy k východnému pobrežiu Floridy.

Loď Crew Dragon poslúži budúci rok na jar pre ďalšiu vesmírnu misiu. Na palube by mali byť štyri astronauti vrátane Behnkenovej manželky Megan McArthurovej. Najbližší pilotovaný let chystá spoločnosť SpaceX na konci septembra.