Snímka dňa na stránke NASA pochádza zo Slovenska. Zachytáva meteorický roj

Ako informoval autor snímky Petr Horálek, fotografia Perzeidy z Perzea zachycuje meteorický roj v noci z 9. na 10. augusta 2018. Je uverejnená na tejto stránke NASA.

„Snímka z dôvodu náročnosti vznikala vyše 450 hodín čistého času a pre bežnú prácu som na nej robil postupne po večeroch takmer dva roky. Ide o veľmi náročnú, sofistikovanú prácu, v ktorej veľkú úlohu hrala aj matematika spracovania digitálnych dát a kalibračné práce,“ priblížil Horálek proces vzniku finálnej podoby fotografie s tým, že dokončenie projektu mu umožnila pandémia nového koronavírusu.

Snímka zobrazuje meteorickú mozaiku zloženú zo siedmich samostatných fotografií a je multiexpozíciou vyobrazenou do celonočnej panorámy. Spolu je na nej podľa Horálka vidieť 407 meteorov z roja Perzeíd. „Na snímke sa dá vidieť, že meteory sú farebné, idú z jedného miesta na oblohe, a že niektoré meteory sú naozaj jasné,“ opísal Perzeidy ich autor.

Najväčšiu aktivitu meteorického roja Perzeíd očakávajú astronómovia tento rok v noci z utorka na stredu (11. a 12. augusta). „Vždy je lepšie pozorovať po polnoci, hoci v tom čase bude na oblohe aj mesiac, takže podmienky nie sú až také ideálne,“ doplnil Róbert Adam z Vihorlatskej hvezdárne v Humennom s tým, že počas tejto noci bude možné pozorovať 60 až 80 meteorov.

Následne sa má ich počet zmenšovať, predpokladané ukončenie javu očakávajú tento rok 24. augusta. Ako doplnil, v astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle sa pri príležitosti meteorického roja perzeíd v pondelok začal každoročný pozorovateľský astrokemp.