Muskove satelity dostali clony, oblohu to nezachráni

Vedci však tvrdia, že táto funkcia v plnej miere nevyrieši komplikácie spôsobené samotnou existenciou Starlinku alebo iných plánovaných satelitných flotíl.

Neuvidia slabé objekty ani asteroidy

Clony by mali zabrániť tomu, aby sa slnečné žiarenie odrážalo od povrchov satelitov, vďaka ktorému vyzerajú ako jasný, pohyblivý chodník na nočnej oblohe. „Pravdepodobne ich urobia menej žiarivými, ale satelitom to nezabráni v zasahovaní do astronómie,“ uviedol pre Business Insider astronóm Jonathan McDowell.

SpaceX a ďalšie firmy totiž plánujú vysielať megakonštelácie, teda systém stoviek, tisícov a desaťtisícov satelitov na veľmi nízke dráhy do 600 kilometrov nad povrchom Zeme.

„To má za následok, že tieto satelity sú viditeľné voľným okom pár hodín po západe a pred východom slnka. Avšak profesionálne observatóriá pozorujú optickými ďalekohľadmi objekty, ktoré sú zhruba 10-tisíc až miliónkrát slabšie ako tie, čo dokážeme vidieť voľným okom,“ vysvetlil Jiří Šilha z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Univerzity Komenského.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.