Bude opustený. Štúdia vypočítala, ako a kedy zanikne vesmír

„Keď vesmír, ako ho poznáme, zanikne, bude to smutné, osamelé, chladné miesto,“ uviedol teoretický fyzik Matt Caplan, pomocný profesor fyziky na Illinois State University. Ten v novej štúdii uverejnenej v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society vypočítal, ako sa môžu mŕtve hviezdy v priebehu času meniť.

Z bielych trpaslíkov čierne

Koniec vesmíru je známy ako „tepelná smrť“, kde ho v tomto štádiu budú tvoriť väčšinou len čierne diery a vyhorené hviezdy. Caplan sa v štúdii pozrel na budúcnosť supernov. Masívne hviezdy explodujú, keď sa v jadre nahromadí železo, ktoré odštartuje kolaps hviezdy.

Alebo menšie hviezdy, ako sú biele trpaslíky, ktoré sa tvoria, keď hviezdy podobné nášmu Slnku vyčerpávajú všetko svoje jadrové palivo a nemajú dosť gravitácie a hustoty na výrobu železa. Caplan zistil, že v priebehu času sa biele trpaslíky môžu stať hustejšími. Tým sa zmenia na čierne trpaslíky, ktoré v skutočnosti môžu produkovať železo.

Hviezdy žiaria kvôli termonukleárnej fúzii, to znamená, že sú dosť horúce na to, aby si vytvorili väčšie jadrá, ktoré uvoľnia energiu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 52% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.