Fyzici si mysleli, že nemôže existovať. Kolízia vo vesmíre vytvorila nový druh čiernej diery

Medzinárodný tím vedcov zaznamenal prvú čiernu dieru, ktorá sa radí medzi čierne diery so strednou hmotnosťou. Vznikla kolíziou dvoch menších čiernych dier, informovala v stredu agentúra AP.

Astronómovia doposiaľ poznali čierne diery dvoch kategórií. Jednou kategóriou sú takzvané hviezdne čierne diery, ktoré vznikli gravitačným kolapsom hviezdy a majú hmotnosť od piatich do niekoľkých desiatok hmotností Slnka. Druhou kategóriou sú supermasívne čierne diery, ktorých hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí miliónov alebo miliárd hmotnosti Slnka.

Doposiaľ neboli známe čierne diery s hmotnosťou v rozmedzí od 100 do 1000 hmotností Slnka. Podľa nových štúdií, ktoré vyšli v stredu vo vedeckých časopisoch Physical Review Letters a Astrophysical Journal Letters, sa však hmotnosť čiernej diery GW190521 rovná 142 hmotnostiam Slnka.

K nálezu čiernej diery GW190521 viedol signál spôsobený gravitačnou vlnou, ktorá cestuje skrz vesmír rýchlosťou svetla. Tento signál zaznamenali v máji 2019 dva detektory, LIGO v USA a Virgo v Taliansku, vďaka ktorým si ho astronómovia dokázali aj vypočuť.

Vedci zistili, že táto gravitačná vlna vznikla pri kolízii dvoch hviezdnych čiernych dier - jednej so 65, druhej s 86 slnečnými hmotnosťami - pred vyše siedmimi miliardami rokov.

„Táto udalosť je bránou k spoznávaniu kozmických procesov, ktoré vedú k tvorbe čiernych dier,“ uviedol počas internetovej tlačovej konferencie spoluautor štúdie Stavros Katsanevas, informovala agentúra AFP. Gravitačné vlny, ktorých existenciu predpokladal Albert Einstein vo svojej teórii relativity, boli prvýkrát priamo zaznamenané v roku 2015.