Okolo Zeme čoskoro preletia veľké asteroidy, v budúcnosti hrozí zrážka

Očakáva sa, že „potenciálne nebezpečný“ asteroid 2020 QL2 vzhľadom na jeho veľkosť a tesnú blízkosť k Zemi, ktorý v priemere meria 120 metrov, preletí okolo nás v pondelok 14. septembra vo vzdialenosti 6,84 milióna kilometrov, čo je takmer 18-násobok vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom.

Bezpečná vzdialenosť

Druhý asteroid 014 QJ33 preletí okolo Zeme vo štvrtok 17. septembra a má priemer 110 metrov. K našej planéte sa priblíži vo vzdialenosti iba 2,56 milióna kilometrov, teda o niečo viac ako 6-násobok vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom. Bude tak jedným z najbližších preletov asteroidov v roku 2020. Obe vesmírne horniny okolo nás našťastie stále preletia vo vzdialenosti, ktorú možno považovať za dostatočne bezpečnú.

Asteroid 2020 QG s veľkosťou 3 až 6 metrov sa 16. augusta stal najbližšou vesmírnou horninou, ktorá kedy podľa poznatkov vedcov preletela okolo Zeme. NASA ho nemohla vidieť, pretože prešla zo smeru Slnka. Vesmírna agentúra pracuje na infračervenom ďalekohľade, ktorý bude mať lepšiu schopnosť identifikovať podobné asteroidy.

To nie je prvýkrát, že si NASA nevšimla asteroid podobný 2020 QG.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 57% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.