Konečne vieme, koľko radiácie je na Mesiaci. A nie je to dobrá správa

Aj keď misie Apollo v 60. a 70. rokoch dokázali, že je pre ľudí bezpečné stráviť niekoľko dní na mesačnom povrchu, americká vesmírna agentúra NASA nerobila denné merania radiácie, ktoré by vedcom pomohli vyčísliť, ako dlho tam môžu posádky zostať.

Táto otázka bola vyriešená minulý týždeň po tom, čo čínsko-nemecký tím zverejnil v časopise Science Advances výsledky experimentu uskutočneného čínskou sondou Chang'E 4 v roku 2019.

Trikrát vyššia radiácia ako na ISS

„Radiácia Mesiaca je dvakrát až trikrát vyššia ako to, čo je na Medzinárodnej vesmírnej stanici,“ uviedol  spoluautor experimentu Robert Wimmer-Schweingruber, astrofyzik z univerzity v Kieli. „Takže to obmedzuje váš pobyt na povrchu Mesiaca približne na dva mesiace,“ dodal.

Jedným z najväčších nebezpečenstiev, ktorým budú budúci astronauti čeliť, je kozmické žiarenie, ktoré môže mať trvalé zdravotné účinky, od katarakty po rakovinu a neurodegeneratívne choroby.

Existuje niekoľko zdrojov žiarenia, ako sú galaktické kozmické lúče, sporadické udalosti slnečných častíc napríklad zo slnečných erupcií a neutróny a gama lúče z interakcií medzi kozmickým žiarením a mesačnou pôdou.

Žiarenie sa meria pomocou jednotky sievert, ktorá kvantifikuje množstvo absorbované ľudskými tkanivami. 

Rakovina a neurodegeneratívne choroby

Tím zistil, že radiácia na Mesiaci je 1 369 mikrosievertov denne, čo je asi 2,6-krát viac ako denná dávka pre posádku Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Dôvodom je to, že ISS je stále čiastočne chránená magnetosférou Zeme, ktorá odvracia väčšinu žiarenia z vesmíru.

„Úrovne žiarenia, ktoré sme namerali na Mesiaci, sú asi 200-krát vyššie ako na povrchu Zeme a päťkrát až 10-krát vyššie ako pri lete z New Yorku do Frankfurtu,“ dodal Wimmer-Schweingruber.

NASA plánuje priviesť ľudí na Mesiac do roku 2024 v rámci misie Artemis a uviedla, že má plány na dlhodobú prítomnosť astronautov na jeho povrchu.

Jedným z najväčších nebezpečenstiev, ktorým teda budú čeliť, je kozmické žiarenie, ktoré môže mať trvalé zdravotné účinky, od sivého zákalu po rakovinu a neurodegeneratívne choroby.