Európska sonda objavila na Marse nové podzemné jazerá s pravdepodobne slanou vodou

Satelit Mars Express obieha okolo susednej planéty Zeme od decembra 2003. Jeho pokročilý radar pre skúmanie podzemí a ionosféry (MARSIS) odhalil na Marse už v roku 2018 pod ľadovou vrstvou v hĺbke poldruha kilometra podpovrchový rezervoár vody.

Teraz s prihliadnutím k viac údajom a po ich analýze iným spôsobom bola zistené tri ďalšie jazerá, uvádza ESA.

Najväčšia z týchto vodných nádrží má veľkosť 30 x 20 kilometrov a je obklopená niekoľkými menšími jazerami. Predpokladá sa, že táto voda bude veľmi slaná vzhľadom k tomu, že v mrazivých teplotách ostáva tekutá.

Mars bol kedysi teplejší a vlhkejší a voda tiekla po povrchu podobne ako na Zemi. Aj keď dnes nie je možné, aby voda zostala na marsovskom povrchu stabilná, nové zistenie otvára možnosť, že pod zemou môže existovať celá sústava starodávnych jazier, možno miliónov alebo dokonca miliárd rokov starých.

Bola by ideálnym miestom pre hľadanie dôkazov o živote na Marse, aj keď veľmi ťažko dosiahnuteľným.

Jazerá ukrývajúce sa pod ľadovcami sú známe i na Zemi, ako je jazero Vostok na Antarktíde, ktoré je podľa vedcov pod ľadom uzavreté možno až 35 miliónov rokov.

Takéto jazera môžu ukrývať jedinečné ekosystémy a poskytovať užitočné analógie pre astrobiológov skúmajúcich, ako môže život prežiť v extrémnych podmienkach, konštatuje ESA.