Ako to vyzerá na najextrémnejšej planéte? Vedci ju práve odhalili

Teploty na jednej z najextrémnejších planét, ktoré nameral satelit CHEOPS Európskej vesmírnej agentúry,  dokážu rozpustiť všetky horniny a kovy a dokonca ich premeniť na plyny.

Exoplanéta s názvom WASP-189b nie je taká horúca ako povrch nášho Slnka (6 000 stupňov Celzia). Nový objav ju však identifikoval ako jednu z najextrémnejších planét, aké kedy boli objavené. Výskum uverejnil časopis Astronomy and Astrophysics.

Má obežnú dráhu iba 2,7 dňa okolo svojej hviezdy, pričom jedna jej strana vidí permanentný „deň“ a druhá strana vidí permanentnú „noc“. Je tiež gigantická, asi 1,6-krát väčšia ako Jupiter.

„WASP-189b je obzvlášť zaujímavá, pretože ide o plynného obra, ktorý obieha veľmi blízko svojej hostiteľskej hviezdy,“ hovorí astrofyzička Monika Lendlová zo Ženevskej univerzity vo Švajčiarsku. „Trvá jej len necelé tri dni, kým obehne svoju hviezdu, a je k nej 20-krát bližšie ako Zem k Slnku.“

HD 133112 je jej hostiteľská hviezda, o 2 000 stupňov Celzia teplejšia ako naše Slnko a jedna z najteplejších hviezd, o ktorých je známe, že majú okolo seba planetárny systém.

WASP-189b je príliš ďaleko (326 svetelných rokov) a príliš blízko k HD 133112, aby ju bolo možné pozorovať priamo, ale satelit CHEOPS pozná triky.

Najskôr pozoroval exoplanétu, keď prechádzala za svojou hviezdou. Potom sledovalo, ako WASP-189b prešiel pred svoju hviezdu.

Z týchto údajov vedci dokázali zistiť jas, teplotu, veľkosť, tvar a orbitálne charakteristiky exoplanéty, ako aj ďalšie informácie o hviezde, okolo ktorej krúži.

„Je známe, že okolo týchto horúcich hviezd existuje iba niekoľko planét a tento systém je zďaleka najjasnejší,“ hovorí Lendlová.