Aká je pravda o planétke zo zlata? Pošlú k nej sondu

Americká NASA sa chystá vyslať sondu k planétke Psyche. Objekt, ktorý krúži v páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom, je celý zo zlata. Drahého kovu je tam za 10 biliard dolárov - to je pre lepšiu predstavu číslo s 15 nulami! Ak ste túto správu nedávno zachytili, možno sa vám vzrušením rozbúšilo srdce.

Bulvárne médiá špekulovali, že sa každý človek na Zemi stane dolárovým milionárom. Už snívate o vile s bazénom, luxusným aute a nekonečné dovolenky na Maledivách? S boháčskými maniermi radšej počkajme, upozorňuje iDNES.cz.

Existenciu planétky Psyche predpovedal už Jules Verne vo vedecko-fantastickom románe z roku 1908. Päťdesiatmetrový literárny zlatý meteorit už pred viac než storočím vyvolal nepriateľstvo medzi hvezdármi a napätie medzi svetovými mocnosťami. Jeden z vedcov preto vesmírnu guľu zlata radšej zničil. Je to odveká nezodpovedaná otázka, či zlato prináša šťastie.

Blyštivé mámenie

Koľko zlata sa už vlastne na Zemi vyťažilo?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.