Zrútil sa obrovský teleskop. Polstoročie skúmal vesmír

Plošina s anténami o váhe 900 ton spadla z približne 120metrovej výšky na hlavnú odrazovú plochu v tvare taniera, známeho napríklad z bondovky Zlaté oko alebo zo sci-fi snímky Kontakt.

Vydržal hurikány aj zemetrasenia

Už skôr americká Národná vedecká nadácia oznámila, že observatórium bude zatvorené. V auguste praskol pomocný ukotvovací kábel, spadol na disk s priemerom 305 metrov a vytvoril v ňom 30 metrov dlhú trhlinu.

Poškodila sa aj plošina visiaca nad tanierom. Začiatkom novembra sa potom pretrhlo jedno z hlavných lán, ktoré pútali plošinu k jednému z troch podporných stĺpov.

​Rádioteleskop pritom za 57 rokov svojej existencie vydržal vyčíňanie hurikánov, pôsobenie tropickej vlhkosti i niekoľko zemetrasení.

Nepohyblivý rádioteleskop bol vybudovaný v rokoch 1959 až 1963 vo veľkej terénnej preliačine. Jeho výstavbu financovalo americké ministerstvo obrany v rámci snáh o rozvoj ochrany proti balistickým strelám.

Hľadal mimozemské civilizácie

Využíval sa napríklad na skúmanie zmien v atmosfére, sledovanie dráhy asteroidov blížiacich sa k Zemi a na ​​seriózne hľadanie informácií o možnej existencii mimozemských civilizácií.

Americkí astronómovia Russel Hulse a Joseph Taylor s pomocou tohto rádioteleskopu v roku 1974 objavili nový typ pulzaru, za čo v roku 1993 dostali Nobelovu cenu za fyziku.

Zariadenie bolo tiež hlavnou časťou projektu SETI @ home, ktorý sa zameriava na hľadanie známok mimozemskej inteligencie, a poslúžilo ako kulisa v jednej zo záverečných scén filmu Zlaté oko zo série o agentovi Jamesovi Bondovi. Hlavný záporný hrdina filmu pomocou teleskopu ovládal smrtiacu zbraň na obežnej dráhe.

V auguste, keď bol rádioteleskop poškodený, ho využívalo asi 250 vedcov. Jeho skaza mnohých odborníkov šokovala a bádatelia z celého sveta vyzývali amerických predstaviteľov, aby sa proti rozhodnutiu Národnej vedeckej nadácie postavili.

"Je to veľká strata. Bola to kapitola môjho života," uviedla Carmen Pantojaová, astronómka pôsobiaca na portorickej univerzite. Rádioteleskop využila k výskumu počas svojej doktorandskej práce.