Podarilo sa. Čierne čiastočky v japonskej kapsule pochádzajú z planétky Rjugu

Vedci dúfajú, že skúmanie získaných vzoriek pomôže objasniť vývoj Slnečnej sústavy a vznik života na Zemi.

JAXA už skôr uviedla, že ak budú mať dopravené vzorky rovnakú čiernu farbu ako Rjugu, budú takmer určite z tejto planétky pochádzať.

Až do pondelka nebolo isté, či sa to podarilo. Plán bol, že sa Hajabusa 2 vráti s približne 100 miligramami vzoriek z planétky vzdialenej okolo 300 miliónov kilometrov od Zeme.

"Chceli sme získať 100 miligramov alebo viac, a to sme rozhodne dostali," uviedol podľa agentúry Reuters na tlačovej konferencii predstaviteľ JAXA Hirotaka Sawada.

Dodal, že keď vzorky prvýkrát uvidel, stratil reč. "Bolo to naozaj iné, než som čakal. Bolo toho celkom dosť," povedal k obsahu vzoriek v kapsule.

Hajabusa 2 sa vydala na cestu k planétke, ktorej vek sa odhaduje na 4,6 miliardy rokov, zo základne na juhu Japonska začiatkom decembra pred šiestimi rokmi.

K cieľu dorazila v polovici roka 2018, po lete vesmírom trvajúcom tri a pol roka. Na jeseň toho istého roku potom začalo plnenie zámeru celého projektu - hľadať stopy pôvodu Slnečnej sústavy.

Najprv v septembri a potom v októbri na Rjugu zdarne vysadila na dvoch rôznych miestach tri robotické aparáty.

Vlani vo februári a v júli nasledovalo dvojaké úspešné krátke dosadnutie sondy na teleso a odobratie vzoriek. V prvom prípade len čisto z povrchu a v druhom z krátera umelo vyhĺbeného v apríli vypáleným medeným projektilom.

Vedci sa domnievajú, že pôvodne bola Zem príliš blízko Slnku, než aby sa na nej mohla vyskytovať voda. Podľa tejto hypotézy potom, čo sa vzdialila od Slnka a ochladila sa, bola voda a ďalšie organické látky dodané na Zem meteority podobnými ako Rjugu, uviedla agentúra Kjódó.