Unikátny úkaz. Na oblohe sa po stáročiach zjaví „vianočná hviezda“
Dve najväčšie planéty slnečnej sústavy sú teraz veľmi blízko pri sebe a tesne pred sviatkami sa z nich takmer po 400 rokoch stane jeden superjasný bod svetla.

V deň zimného slnovratu, 21. decembra, sa milovníci oblohy môžu tešiť na veľmi vzácny úkaz.
Jupiter a Saturn budú po dlhej dobe vyzerať ako dvojitá planéta alebo podľa niektorých astronómov „vianočná hviezda“ kvôli viere, že biblická rozprávka o betlehemskej hviezde mohla byť práve priblížením planét. Aj keď zhruba pred dvetisíc rokmi mali mať k sebe blízko až tri z nich – Venuša, Jupiter a Saturn.
Konjunkcia Jupitera a Saturna, teda ich priblíženie na oblohe, bude teraz mimoriadne malé. Aj keď to síce bude vyzerať, akoby sa zrazili, treba si uvedomiť, že hovoríme o vzdialenosti medzi planétami, tak ako sa premietajú blízko seba na nebeskú sféru.
„Reálna vzdialenosť v slnečnej sústave medzi Jupiterom a Saturnom bude teda stále väčšia ako 730 miliónov kilometrov,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Úkaz sa vráti až o 60 rokov
Konjunkcie Jupitera a Saturna sa opakujú približne po 20 rokoch. Ich posledné takéto tesné priblíženie však nastalo v roku 1623, teda pred 397 rokmi.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 53% na dočítanie.
Nedozvedeli ste sa všetko?
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.