Unikátny úkaz. Na oblohe sa po stáročiach zjaví „vianočná hviezda“

V deň zimného slnovratu, 21. decembra, sa milovníci oblohy môžu tešiť na veľmi vzácny úkaz.

Jupiter a Saturn budú po dlhej dobe vyzerať ako dvojitá planéta alebo podľa niektorých astronómov „vianočná hviezda“ kvôli viere, že biblická rozprávka o betlehemskej hviezde mohla byť práve priblížením planét. Aj keď zhruba pred dvetisíc rokmi mali mať k sebe blízko až tri z nich – Venuša, Jupiter a Saturn.

Konjunkcia Jupitera a Saturna, teda ich priblíženie na oblohe, bude teraz mimoriadne malé. Aj keď to síce bude vyzerať, akoby sa zrazili, treba si uvedomiť, že hovoríme o vzdialenosti medzi planétami, tak ako sa premietajú blízko seba na nebeskú sféru.

„Reálna vzdialenosť v slnečnej sústave medzi Jupiterom a Saturnom bude teda stále väčšia ako 730 miliónov kilometrov,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Úkaz sa vráti až o 60 rokov

Konjunkcie Jupitera a Saturna sa opakujú približne po 20 rokoch. Ich posledné takéto tesné priblíženie však nastalo v roku 1623, teda pred 397 rokmi.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 53% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.