Veľký úspech. Americký rover prežil "sedem minút teroru" a pristál na Marse

Robotické vozidlo s názvom Vytrvalosť (Perseverance) pristálo na Marse, v stredisku americkej NASA sa ozýval búrlivý potlesk.

Ako prebehlo pristátie​

„Sedem minút teroru“ sa začalo o 21:48 nášho času, keď púzdro, ktoré chránilo rover Vytrvalosť, helikoptérku Vynaliezavosť a zostupové vozidlo Skycrane vstúpilo do atmosféry Marsu rýchlosťou 19 500 kilometrov za hodinu.

​O niečo viac ako minútu dosiahlo púzdro svoju maximálnu vonkajšiu teplotu 1 300 Stupňov Celzia v dôsledku trenia s hornou atmosférou. Našťastie bola jeho predná strana ochranný tepelný štít.

O 21:52 sa otvoril padák, tepelný štít sa odpojil. O dve minúty neskôr sa oddelila aj zadná časť púzdra. Skycrane, klesajúci rýchlosťou 2,7 kilometrov za hodinu, poháňaný ôsmimi pomocnými raketami, potom spustil rover na 7,6-metrových nylonových lanách asi z 20 metrov nad zemou.

Keď sa jeho rýchlosť spomalila na 2,5 kilometra za hodinu, rover sa dotkol povrchu, lanká sa pretrhli. O 21:55 nášho času Vytrvalosť teda na Marse úspešne pristála.

​Dôvod, prečo je ťažké pristáť na Marse, je ten, že atmosférický tlak je tam taký nízky, že sa ním kozmické lode pohybujú enormnými rýchlosťami, pokiaľ nie sú spomalené. Navyše pristátie sa musí robiť autonómne bez kontaktu so Zemou v reálnom čase, uvádza server ScienceAlert.

Rover odletel smerom k Marsu raketou Atlas V 30. júla 2020. To bol začiatok takmer 500 miliónov kilometrov cesty na červenú planétu s roverom veľkosti auta a helikoptérou s názvom Vynaliezavosť (Ingenuity) na jeho palube.

​Jeho cieľom bol kráter Jezero, 45 kilometrov široké povodie so starou suchou deltou rieky, útesmi, dunami a balvanmi, kde bude hľadať stopy starodávneho, primitívneho života na povrchu Marsu.

Nie je samozrejme nemožné, aby našiel aj súčasný život, ak tam nejaký existuje. Vytrvalosť zhromaždí aj vzorky, ktoré raz potom získa a na Zem vráti iná misia, čo bude vôbec prvý pokus o vzlet z povrchu inej planéty.

Ďalšie kroky

Vytrvalosť po pristátí na Marse môže začať svoju misiu. Prvých 30 „solov“ (sol je deň na Marse - 24 hodín, 39 minút a 40 sekúnd) bude použitých na počiatočné uvedenie do prevádzky vrátane kontroly vedeckých prístrojov a krátkych testovacích jázd.

Ďalších 30 solov bude použitých na testovacie lety helikoptéry Vynaliezavosť. Potom môžu začať povrchové operácie roveru.

​Okrem kamier, radarov a iných prístrojov má rover aj vŕtačku na zhromažďovanie vzoriek zo skál alebo pôdy. Tieto budú ihneď analyzované na hľadanie známok života alebo zhromaždené v jednej z 38 kovových trubíc pre neskorší návrat do laboratórií na Zemi.

Bude to kľúčový krok pri výskume Marsu, pretože v laboratóriách na Zemi je možné vykonať oveľa podrobnejšiu analýzu.