Na padáku sondy k Marsu bola tajná správa

Okrem toho tam boli zapísané tiež súradnice GPS strediska Laboratória tryskového pohonu (JPL) amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v kalifornskej Pasadene, odkiaľ sa misia Perseverance riadi. Uviedla to agentúra AP.

​Clark s nápadom prišiel už pred dvoma rokmi. Inžinieri chceli mať na nylonovej látke padáku neobvyklý vzor, aby mohli lepšie pozorovať, akým smerom je padák počas zostupu k povrchu planéty orientovaný. Urobiť z toho tajnú správu bola podla Clarkových slov "obrovská zábava".

Podľa Clarka o zakódovanej správe vedelo iba šesť ľudí. Tí potom čakali až do zverejnenia záberov padáku, ako v pondelok urobili počas pondelňajšej konferencie prenášanej televíziou na vec narážku.

Ľuďom, ktorí sa zaujímajú o vesmír, ale trvalo len pár hodín, než správu rozlúštili. "Nabudúce budem musieť byť trochu kreatívnejší," povzdychol si inžinier.

Slová "Odvážte sa k veľkým veciam" vyrieknuté 26. prezidentom USA Theodorom Rooseveltom sú mottom laboratória JPL a zdobia na mnohých miestach steny jej strediska.