Prvá helikoptéra na Marse prežila mrazivú noc a chystá sa k letu

Malá výskumná helikoptéra americkej vesmírnej agentúry NASA menom Ingenuity úspešne prečkala prvú samostatnú noc na Marse po oddelení od roveru Perseverance, ktorý ju vo februári na planétu dopravil.

NASA to oznámila vo svojom pondelkovom vyhlásení, podľa ktorého je to zásadný krok na ceste k prvému mimozemskému motorizovanému letu.

Ingenuity, ktorá pripomína menší dron, sa v sobotu oddelila od roveru, z ktorého do tej doby čerpala všetku energiu.

Teraz sa však už musí spoliehať na vlastné solárne panely k zisku energie, ktorú musí okrem iného zahrievať svoje prístroje pri studených nociach na Marse, kedy môže teplota spadnúť až k mínus 90 stupňom Celzia.

"Teraz sa nám potvrdilo, že má dobrú izoláciu, správne zahrievanie a dostatok energie v batériách na to, aby prežila studené noci, čo je veľkým úspechom nášho tímu," povedala MiMi Aungová, šéfka projektu drobné helikoptéry.

​Tím preto pokračuje v prípravách na prvý let, ku ktorému dôjde najskôr 11. apríla. V najbližších dňoch bude napríklad skúšať funkciu motorov a vrtúľ helikoptéry.

Stroj má veľmi ľahkú konštrukciu vážiacu len 1,8 kilogramu a dve karbónové čepele, ktoré sa točia proti sebe.

Lietanie vo veľmi riedkej atmosfére Marsu je o mnoho náročnejšie ako na Zemi, vrtule tak budú musieť vyvinúť asi 2400 otáčok za minútu, čo je mnohonásobne viac než pozemské helikoptéry.

Ingenuity nenesie žiadne vedecké prístroje, jej úlohou je len vyskúšať možnosti letov na mimozemských telesách pre prípadné využitie v budúcich prieskumných programoch.

NASA už napríklad schválila misiu nazvanú Dragonfly, ktorej cieľom je s použitím lietajúceho stroja preskúmať povrch Titanu, jedného z mesiacov Saturnu. Plánovaná je niekedy v budúcej dekáde.