Na ISS sú noví kozmonauti, dostala ich tam loď Dragon

Loď odštartovala z floridského mysu Canaveral v piatok, na obežnú dráhu dopravila štvoricu astronautov zo Spojených štátov, Japonska a Francúzska. Štart a let rakety sme v piatok priniesli online: 

Poslednej fáze približovacieho manévru k ISS, ktorá obieha vo výške 420 kilometrov nad povrchom Zeme, začala loď Crew Dragon nad Indickým oceánom.

Súčasná posádka ISS nové posily privítala po zakotvení okolo 11:20 SELČ. Osobne sa však astronauti uvideli až zhruba za dve hodiny, keď sa mohli otvoriť dvere oddeľujúce ISS od spojovacej komory.

Na obežnú dráhu dorazili dvaja zástupcovia americkej vesmírnej agentúry NASA Megan McArthurová a Shane Kimbrough, ich japonský kolega Akihiko Hošide a Francúz Thomas Pesquet zastupujúci Európsku vesmírnu agentúru (ESA).

​Vo vesmíre strávia šesť mesiacov a vystriedajú na stanici štyroch členov existujúcej posádky, ktorí sa vo svojej lodi Crew Dragon vrátia na Zem budúcu stredu.

Dovtedy však bude na ISS aj s ruskými kozmonautmi celkom 11 ľudí, stanica má pritom len sedem stálych "postelí".

Dvaja astronauti tak budú spať prechodne v dvoch lodiach Crew Dragon pripojených k ISS, ďalší dvaja sa potom na niekoľko dní uložia na provizórnych miestach.

Záznam z letu vesmírnej lode s posádkou v tomto videu:

"Naši priatelia (na ISS) nás očakávajú a my sa nechceme oneskoriť. Dokonca mi nedávno nainštalovali spálňu. Skvelí hostitelia," napísal vo štvrtok na Twitteri francúzsky astronaut Pesquet.

Endeavour aj Falcon 9 patria spoločnosti SpaceX podnikateľa Elona Muska. Loď sa prvýkrát na obežnú dráhu pozrela vlani v máji s testovacou dvojčlennou posádkou, nosná raketa k ISS vyniesla štyri astronautov vlani v novembri.

Astronauti pod vedením Kimbrougha na ISS strávia šesť mesiacov. Na obežnej dráhe nahradia štyroch kolegov, ktorí sa majú na Zemi vrátiť budúcu stredu. Popri mnohých ďalších úlohách si dovezú a na ISS budú pestovať aj organizmus, u ktorého si vedci dlho neboli istí, kam ho zaradiť.