Mesiac je teraz k našej planéte najbližšie. Pozrite si fotky supersplnu

Až o desať percent väčší než obvykle by sa mal javiť Mesiac, ak by ste sa naňho pozreli dnes skoro ráno alebo večer. Je v splne a na svojej dráhe sa podľa astronómov priblíži k Zemi na druhú najmenšiu vzdialenosť v tomto roku.

Aprílový superspln dostal prezývku ružový. Tá sa však nevzťahuje k jeho farbe, ale k obdobi, kedy k tomuto splnu dochádza.

​Toto označenie dostal v Spojených štátoch, kde majú názov pre každý spln v danom mesiaci. Aprílový spln sa k svojmu názvu dostal podľa okrasných kvetín - ružových floxov šídlovitých, ktoré rozkvitajú práve v tomto období.

Spln v utorok nastal o pol šiestej ráno, o 11 hodín neskôr - o 17:25 - sa potom Mesiac na svojej dráhe priblíži Zemi najviac, na zhruba na 357-tisíc kilometrov.

Popularizátor astronómie Pavel Gabzdyl na webe Astro-novinky.eu pripomína, že Mesiac okolo Zeme obieha po mierne výstrednej elipse. Niekedy je tak k Zemi bližšie, v takzvanom prízemí, a niekedy ďalej - v odzemí.

Časy prízemia a odzemia nastávajú v rôznych fázach Mesiaca. Ak sú v dobe splnu, je tento spln o niečo väčší ako tie, ktoré sa s dobou prízemí nezhodujú. Vzdialenosť Mesiaca sa tiež pri rôznych prízemiach líšii.

Druhý, tohtoročný posledný a najväčší, superspln nastane 26. mája. Spln však bude o 13:13 stredoeurópskeho času a Mesiac sa dostane do prízemia už okolo štvrtej hodiny rannej. Ľudia, ktorí chcú uvidieť najväčší spln tohto roka, tak budú musieť pozorovať západ Mesiaca okolo 5:00.