Odborník na kozmonautiku: Na Zem budeme jazdiť ako k moru

O novej ére dobývania vesmíru sme sa rozprávali s Tomášom Přibylom kurátorom odboru letectva a kozmonautiky Technického múzea v Brne.

Čo vás na poli kozmonautiky tento rok najviac potešilo?

To je ťažká otázka. Viete, po päťdesiatich rokoch akejsi stagnácie kozmonautiky, keď sa vesmír síce využíval, ale takým nejakým neviditeľným spôsobom, zažívame teraz kozmonautiku 2.0. Úžasné obrodenie.

Samozrejme, s obrovským záujmom sledujem, asi ako každý prívrženec kozmonautiky, aktivity americkej spoločnosti SpaceX, ktorá má obrovský ťah na bránu. Rakety novej generácie, ktoré v Texase testuje, sú schopné úplne zmeniť naše nazeranie na vesmír, na kozmonautiku.

Z letu do vesmíru sú schopné spraviť to, čo prúdové lietadlá zo zaoceánských cest. Kým v čase Titanicu išlo o luxus pre pár vyvolených, zaletieť si dnes do New Yorku na večeru si môžu dovoliť milióny ľudí.

Vďaka čomu dospela kozmonautika k takémuto prelomu?

Je to logický vývoj. Pri každom odbore chvíľu trvá, kým sa rozbehne. A v kozmonautike na to dozrela doba z viacerých stránok. V prvom rade – objavilo sa množstvo podnikateľov, ktorí majú chuť do nej investovať.

Zoberte si Elona Muska, čo je dnes najväčší ťahúň svetovej kozmonautiky – pre svoje aktivity nepotrebuje žiadnu kozmickú agentúru, a pritom aký má obrovský záber. Jedna z jeho rakiet Falcon 9 pred pár dňami oslávila jubilejné desiate pristátie.

Veď to je niečo neuveriteľné, rakety sa už nezahadzujú, ony sa vracajú z vesmíru naspäť! A pritom samotný Musk hovorí, že pristátie rakety je také zložité, ako keď sa pokúsite vybalansovať gumenú metlu na špičke prstu v hurikáne.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.