Na Slovensku bolo čiastočné zatmenie Slnka. Pozrite sa, ako vyzeralo

"Keďže Mesiac bude v tom čase na svojej eliptickej dráhe okolo Zeme pomerne ďaleko od Zeme, jeho zdanlivý priemer na oblohe bude menší ako priemer Slnka a aj počas najväčšej fázy zatmenia, nezakryje celý slnečný kotúč," uvádza stránka Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

V tomto videu môžete vidieť, ako vyzeralo zatmenie:

Aj v miestach s najväčšou fázou, ako je Sibír, Grónsko, severná Kanada, nebolo zatmenie úplné, ale prstencové. U nás bolo toto zatmenie viditeľné ako čiastočné.

​Na severozápade Slovenska zakryl Mesiac 12 percent slnečného disku, na juhovýchode 9 percent. Čo sa týka jednotlivých slovenských miest, zatmenie v Bratislave začalo o 11.55, maximálna fáza bola o 12.41 a koniec zatmenia nastal o 13.28. V Banskej Bystrici začalo o 11.59, stred bol o 12.47 a záver o 13.35. V Košiciach sa začalo o 12.06, maximálna fáza o 12.52 a skončilo sa o 13.38.

SAV upozorňovalo, aby ste sa v žiadnom prípade nepozerali na Slnko voľným okom, priamo cez ďalekohľad alebo cez slnečné okuliare. "Doporučujeme použiť buď kvalitný filter, alebo priemet Slnka cez ďalekohľad na papier alebo špeciálne okuliare, ktoré ochránia oči pred poškodením."

K zatmeniu Slnka dochádza niekoľkokrát ročne, jeho pozorovanie z územia Slovenska je však pomerne vzácnym úkazom.

Naposledy ho bolo možné pozorovať v marci 2015, keď Mesiac zatienil približne 60 percent slnečného disku.

Nasledujúce, približne 40-percentné zatmenie Slnka, bude zo Slovenska viditeľné v októbri 2022, pričom úplné zatmenie bude možné pozorovať až v ďalšom storočí.