Najbohatší muž sveta vyletel na okraj vesmíru, raketa aj kapsula bezpečne pristáli na zemi

Zakladateľ spoločností Amazon a Blue Origin, najbohatší človek na svete Jeff Bezos dnes odletel na okraj vesmíru. V stave beztiaže strávil tri minúty, potom sa vrátil späť na Zem.

Let sa vysielal naživo v tomto videu: 

​​Blue Origin, raketová spoločnosť, ktorú Bezos založil v roku 2000, plánuje tento štartovací systém využiť na prepravu turistov až na okraj vesmíru.

Priebeh letu od štartu po pristátie sme sledovali naživo:  

​Cieľ rakety New Shepard je jednoduchý: Doprajte platiacim zákazníkom jazdu ich života. Cestujúcim sa naskytne niekoľko minút úchvatných výhľadov z najväčších okien vesmírnej lode na svete.

Letel s najstarším a najmladším človekom 

Toto je jeden z prvých nosných systémov navrhnutých na tento účel a Bezos - najbohatší človek na Zemi - bol medzi prvými ľuďmi, ktorí na ňom leteli.

Sprevádzal ho jeho brat Mark spolu s 82-ročnou letkyňou Wally Funkovou a 18-ročným maturantom Oliverom Daemenom.

Funková a Daemen sa stali najstaršími a najmladšími ľuďmi, ktorí sa kedy dostali do vesmíru. Kombináciou týchto faktorov bol tento let odlišný od všetkých predchádzajúcich.

"Som taký nadšený. Už sa neviem dočkať, aké to bude," povedal Bezos v pondelok pre Today. "O ľuďoch, ktorí idú do vesmíru sa hovorí, že sa vrátia zmenení. Astronauti o tom vždy hovoria - či už je to tenká hranica zemskej atmosféry alebo videnie toho, aká krehká je planéta. Takže sa nemôžem dočkať aby som videl, čo to so mnou urobí."

Ako to prebiehalo

Bezosov let nemal mať žiadneho pilota, pretože proces je automatizovaný - a takisto ani žiadne skafandre. V deň letu Jeff Bezos, Mark Bezos, Funková a Daemen vystúpili do okrúhlej priestrannej kabíny a pripútali sa. Raketa po 15-tej hodine zažala svoje motory a vyštartovala na oblohu.

Keď sa raketa New Shepard hnala atmosférou, sila jej stúpania a zemská príťažlivosť pripútala bratov Bezosovcov a ich hostí na ich ležiace sedadlá. Potom sa kapsula oddelila od rakety.

Už po troch minútach letu sa zrazu cestujúci cítili beztiažovo. Mali ďalšie tri minúty na to, aby sa odopli a vznášali sa po kabíne a preplávali od jedného okna k druhému.

Tieto okná tvorili jednu tretinu povrchu kapsuly a cestujúcim ukazovali krivku Zeme na jednej strane vesmírnej lode a temnotu vesmíru na druhej.

Krátko, iba na minútu alebo dve vesmírna loď New Shepard dosiahla Kármánovú hranicu vo výške 100 kilometrov od zemského povrchu, kde začína vesmír.

Keď sa jej potom opäť zmocnila gravitácia a vesmírna loď začala padať späť na Zem, Bezos a jeho spolucestujúci sa opäť pripútali kvôli vysokorýchlostnému ponoru do atmosféry.

Potom sa na kapsule otvorili tri padáky, aby zabrzdili pád vesmírnej lode, čo pravdepodobne spôsobilo cestujúcim výrazné trhnutie.

Potom sa padáky preniesli na kapsulu na jemné pristátie v texaskej púšti, kde bude čakať záchranná posádka.

Medzitým odpojená raketa osobitne poletela späť na Zem, vystrelila svoje motory, aby sa spomalila a pristala na betónovej pristávacej ploche, aby sa mohla opätovne použiť na ďalší deň.

Celá cesta trvala asi 11 minút. Je to preto, že New Shepard je suborbitálna raketa. Je príliš malá a jej motory nemajú dostatočný ťah, aby sa vytlačili na obežnú dráhu. Takže všetci turisti, ktorí v nej v budúcnosti poletia, vrátane Bezosa, môžu nakuknúť len tesne nad okraj vesmíru.

V prípade zlyhania rakety majú núdzový únik

Virgin Galactic, konkurenčná spoločnosť založená miliardárom Richardom Bransonom, už predtým vykonávala podobné suborbitálne lety.

Samotný Branson taký let uskutočnil 11. júla. Avšak misie Virgin Galactic vyžadujú, aby ich vesmírne lietadlá riadili piloti.

​Celý let na Bezosovom New Sheparde je však automatizovaný, takže na palube neboli žiadni piloti ani profesionálni astronauti.

Cestujúci na New Sheparde mali na sebe iba kombinézu - nie skafandre a prilby, ktoré nosia profesionálni astronauti pri štarte alebo pristávaní.

"Keď je kabína pod tlakom, je to nadbytočné; nemusíme používať skafandre," povedal pre Today. New Shepard úspešne letel 15-krát. Spoločnosť Blue Origin trikrát otestovala systém núdzového úniku, ktorý by mal kapsulu a jej cestujúcich odhodiť preč v prípade zlyhania rakety.