V Nórsku spadol obrovský meteorit, ohnivú guľu zachytili kamery

Zábery ohnivej gule letiacej tmou sa potom objavili v mnohých obmenách na sociálnych sieťach. Časti vesmírneho telesa o odhadovanej váhe niekoľkých kilogramov zrejme skončili v oblasti západne od Osla a odborníci sa ich budú snažiť nájsť, informovala televízna stanica NRK.

Nórska spoločnosť pre pozorovanie meteoritov uviedla, že vesmírne teleso najskôr dopadlo na zem v zalesnenej oblasti zvanej Finnemarka asi 60 kilometrov západne od metropoly.

Padalo rýchlosťou asi 15 až 20 kilometrov za sekundu a okrem svetelného efektu jeho pád sprevádzal aj silný zvuk. Jeho let asi hodinu po polnoci zaznamenalo množstvo kamier.

Veľkosť meteoritu zatiaľ nie je jasná, ale zo záberov možno podľa expertov odvodiť, že išlo o väčšie teleso, možno o váhe až niekoľkých desiatok kilogramov. S najväčšou pravdepodobnosťou pochádzalo z pásu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom.

Zatiaľ nie sú informácie o tom, že by pád meteoritu spôsobil nejaké škody alebo paniku, ako sa to stalo v roku 2013, kedy explodoval veľký meteorit nad ruským mestom Čeľabinsk na Urale.

Zranenia vtedy utrpelo na 1500 ľudí a poničené boli tisíce budov. Čeľabinský meteorit, ktorý vážil pri vstupe do atmosféry nad južným Uralom 12-tisíc ton a priemer mal 20 metrov, bol najväčším zaznamenaným objektom, ktorý zasiahol Zem od Tunguzského meteoritu v júni 1908.