Život "blízko" Zeme? Mesiac Saturna spĺňa všetky podmienky, zistili vedci NASA

Mesiac planéty Saturn Enceladus spĺňa všetky podmienky pre existenciu života. V aktuálnom vydaní odborného magazínu Science to tvrdia vedci, ktorí sa podieľajú na výskumnej misii Cassini amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Pre život sú podľa našich merítok nevyhnutné tri zložky, a to tečúca voda, zdroj energie pre metabolizmus a správne chemické prostredie, predovšetkým potom uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra. A práve misia Cassini preukázala, že Enceladus takmer všetko má. Na Encelade síce dosiaľ vedci neobjavili fosfor a síru, predpokladajú však, že tu sú.

"Potvrdenie toho, že v oceáne malého saturnského mesiaca existuje zdroj chemickej energie, je dôležitým míľnikom nášho hľadania obývaných svetov," vyhlásila Linda Spilkerová z Laboratória prúdového pohonu (JPL) NASA.

K najväčším úspechom sondy Cassini, ktorá sa na prieskum Saturnu a jeho mesačného systému vydala v roku 1997, patrí prelet oblakom pár a zmrznutých častíc vody nad povrchom Enceladu pred dvoma rokmi. Vďaka tomu sa podarilo zistiť, že pochádzajú z oceánu, ktorý sa nachádza pod ľadovým príkrovom planéty.

Sonda Cassini je teraz v záverečnej fáze svojej misie, do ktorej sa zapojila aj Európska vesmírna agentúra (ESA). Aparát svoju vesmírnu púť ukončí tento rok 15. septembra vstupom do atmosféry Saturnu, kde zanikne.