Šejkovia majú unikátny plán. Do sto rokov chcú kolonizovať Mars

Na Mars sa chystá preniknúť kdekto. Americká NASA, ESA, pochopiteľne Čína, India, či súkromné ​​spoločnosti ako Mars One či Space X.

V porovnaní so Spojenými arabskými emirátmi však tieto "ťažké váhy" vo svojich víziách zaostávajú. Do sto rokov postavíme na červenej planéte plne funkčné mesto pre 600-tisíc ľudí, tvrdia tamojší vizionári.

"Mesto múdrosti"

Povráva sa, že by sa mohlo volať Mesto múdrosti. Celé to vyzerá ako ťažké sci-fi, bohatí šejkovia však svoje zámery berú veľmi vážne.

Možno si poviete: Jednou vecou sú bombastické proklamácie, druhou - a oveľa dôležitejšou - je ich realizácia. Kto však môže dnes povedať, čo bude o sto rokov?

Kozmické ambície Emirátov sú určite ťažko uveriteľné. Však sa im dnes tiež mnohí posmievajú. Napadlo by však pred sto rokmi vôbec niekoho, že dnes sa akýsi arabský púštny štátik bude pýšiť najvyššou budovou sveta, najväčším umelým ostrovom sveta či najväčším nákupným centrom (ktoré mimochodom zahŕňa i kolóniu tučniakov)? Určite nie.

V každom prípade to vypovedá prinajmenšom o tom, že krajina od Perzského zálivu má fantáziu a neradno ju podceňovať. Navyše má financie a dlhodobý plán svojho rozvoja.

Už v roku 2021 sa chce dostať medzi "ťahúňov" leteckých a kozmických technológií. Čo sa však týka konkrétnych krokov, je postup kolosálneho projektu Mars 2117 zatiaľ viac ako nejasný.

Vízia pre celé storočie

Čosi snáď môže napovedať plánovaná vesmírna sonda Hope, ktorú chcú šejkovia vypustiť o tri roky. Ďalšie tri roky potom má obiehať okolo Marsu.

Na druhej strane - predseda vlády Al Maktúm sa netají tým, že projekt Mars 2117 má predovšetkým inšpirovať a priniesť víziu, ktorej napĺňanie budú v rámci medzinárodnej spolupráce postupne zaisťovať budúce generácie konštruktérov aj rojkov v tom najlepšom slova zmysle.

A predovšetkým pritom nechcú Spojené arabské emiráty chýbať. Už teraz pre to robia množstvo vecí.

"Chceme v tomto storočí rozvíjať vedu, špičkové moderné technológie a túžbu mladých ľudí po poznaní," vyhlásil Šejk Muhammad ibn Rašíd Al Maktúm, keď projekt zverejňoval.

"Náš projekt je preniknutý práve touto víziou," dodal.

"Mars 2117 chápeme ako nadnárodnú snahu, vznik koalície krajín, ktorá bude spoločne postupovať k cieľu," uviedol pre agentúru Reuters Sajid Gergáví, programový riaditeľ marsovského projektu.

Smelý plán odráža nekonečné ambície tamojších vodcov, ktoré už dlhšiu dobu odlišujú Spojené arabské emiráty od väčšiny jeho susedov na Blízkom východe. Ambície umožnené oceánom ropy.

"Usilujeme sa o nové úspechy. Ľudstvo nemá žiadny limit ani hranice, len svoju predstavivosť," hlása básnik a vizionár Al Maktúm.

Krajina dlhodobo venuje značnú pozornosť výchove vedcov a inžinierov, mladým umožňuje štúdia na najšpičkovejších svetových univerzitách.

Už táto snaha môže priniesť svoje ovocie, aj keby sa plán na kolonizáciu Marse náhodou nakoniec nepodaril.